Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1037
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

Elif Nur GÜR

Teknolojinin hayatımızdaki yeri ve önemi yadsınamaz bir gerçek. Pandemi günlerinde artan teknoloji kullanımının sonuçları ve hayatımıza olan etkileriyle ilgili merak edilenleri Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık’la konuştuk.
 
Koronavirüs pandemisi nedeniyle sosyal medyada insanların iletişimi çok daha hızlı hale geldi. Örneğin verilmek istenen mesajlar devlet tarafından kolayca vatandaşlara ulaştı. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları koronavirüse çare bulmak için var gücüyle çalışırken, dünyayı tehdit eden bu pandemi birçok alanda köklü değişimlerin yaşanmasına neden oldu. Özellikle son dönemlerde, yeni Covid-19 hakkındaki yalan-yanlış bilgiler sosyal medyada endişe verici bir hızla yayılmaktadır. Kullanıcılar etkisi bilinmeyen bu virüs karşısında en son gelişmelerden haberdar olmak ve arkadaşlarıyla ve ailesiyle bağlantı kurmak için sosyal medya platformlarına yönelmiştir. Enfekte kişi sayısı ve tedavi amaçlı lanse edilen ilaçları satma çabaları, koronavirüse yönelik yanlış bilgi kaynakları arasındadır. Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), sosyal medya şirketlerini yalanların yayılmasını durdurmak için mücadele etmeye davet etmiştir. Covid-19 pandemisi sırasında sosyal medya her zamankinden daha fazla bağlantıda ve bilgi sahibi olmak için kullanılıyor. Facebook, salgınla mücadelede yardımcı olması için gereken tüm verileri analiz edeceğini söylemiştir. Sosyal paylaşım ağları, sosyal izolasyon önlemleri uygulandıktan sonra kullanımda keskin bir artış olduğunu bildirmiştir. Kısacası iletişim sanal ortama kaymış, görüntülü konuşma popüler hale gelmiştir. Birçok insan şimdilik arkadaşlarıyla ve aileleriyle yüz yüze iletişim kuramadığından, sosyal medya bu bağlantıda kalmayı sürdürmek için ana iletişim biçimi haline gelmiştir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından güncel vaka sayılarını ve yapılan testleri sürekli paylaşarak bilgi kirliliğinin önüne geçmiştir. Aynı şekilde vatandaşları koronavirüse karşı uyararak, virüsten uzak durmanın yolunun maske ve sosyal mesafe olduğunu sürekli belirtmiştir. Dolayısıyla devletin resmi kurum ve kuruluşları bilgi kirliliğiyle mücadele noktasında başarılı bir sınav vermiştir.
 
Teknolojinin pandemi dönemine olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?
Covid-19'un hızla yayılması ve hareket kısıtlamaları uygulayan ülkelerdeki artış göz önüne alındığında, günlük yaşamlarımızda evde daha fazla zaman geçirmek, iş ve eğlence için daha fazla veri kullanımı gerektirmiştir. Bu durum telekom sektörü üzerinde önemli bir etkiye neden olmuştur. Özellikle bu dönemde uzaktan eğitim ve telekonferans uygulamalarına artan bir ilgi yaşanmış, Google Hangouts, WhatsApp Video görüşmesi, Zoom ve Microsoft Teams gibi yazılım ve sosyal medya platformlarına talep artmıştır. Tüm bu telekonferans araçları karantinadaki kişilerin aile üyeleriyle iletişim halinde olmalarına, aynı zamanda konferans toplantılarına ve çalışmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu uygulamalar pandemi döneminde güvende kalınmasına, iletişimin sürdürülebilir bir hale gelmesine de yardımcı olmuştur. Teknolojinin şu anda karşılaştığı önemli zayıflıklar, dünya ekonomisindeki düşüşten kaynaklanmaktadır, çünkü birçok şirket çalışanlarının sağlık endişelerini dikkate alarak uzaktan çalışmalarını istemek zorunda kalmıştır. Koronavirüsün yayılması, birçok teknoloji konferansının iptal edilmesine neden olmuştur. Bu da şirketlerin ufuklarını genişletmesi için ortaklık fırsatı oluşturabilmektedir. Toplantıların birkaçı telekonferanslara kaydırılmış, ancak bu aynı erişime sahip olmamıştır. Bununla birlikte giderek artan internet ve teknoloji bağımlılığı da kullanıcıları tehdit eder duruma gelmiştir. Zira sosyal medya ve internet kullanım süreleri ortalama 10 saatin üzerine çıkmıştır.
 
“ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ VE MAHREMİYETİMİZ KAYBOLUYOR”
Bu dönemde özgürlüğümüzün kısıtlanmasıyla teknoloji çağı mı başlamış  oldu?  Teknoloji bizi tamamen ele mi geçirdi?
İnsanlar mahremiyetlerine ve kişisel yaşam alanlarının korunmasına değer verirler. Kişisel bilgilerinin hiçbir zaman herkes tarafından erişilebilir olmasını istemezler. Ancak, bilgi teknolojisindeki son gelişmeler gizliliği tehdit etmekte, kişisel veriler üzerindeki kontrol miktarını azaltmakta ve kişisel verilere erişimin bir dizi olumsuz sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Sanal ortamda yaptığımız her şey dijital iz bırakmaktadır. Bu da özgürlüğümüz ve mahremiyetimizin kaybolmasına sebebiyet vermektedir.

Teknoloji ve kişisel bilgileri paylaşmak modern topluma katılmak için kesinlikle vazgeçilmezdir. İnternet erişimi ve yeni dijital teknolojilerin kullanımı istihdam, eğitim, sosyal haklara erişim ve ekonomik ve sivil hayata tam katılım için gereklidir. Bir kuruluş geçmiş internet tarama etkinliğinizi ve geçmiş satın alma davranışınızı veya geçmiş sosyal medya etkinliğinizi biliyorsa, doğrudan sizi hedefleyen özelleştirilmiş teklifler ve promosyonlar geliştirmeye başlayabilir. Bu durum günümüzde sanal ortamda izlendiğimizi açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
 
“TEKNOLOJİ KULLANIMIMIZI SINIRLAMAZSAK YAŞAM KALİTEMİZ DÜŞER”
Sizce virüs bittikten sonra insanlar arasındaki iletişim nasıl olacak?
Koronavirüs pandemisi giderek sanal iletişimin hız kazanmasını sağlamıştır. Sosyal izolasyon nedeniyle yüz yüze iletişim yerini sanal iletişime bırakmıştır. Özellikle 3D görüntüleme ve tarama teknolojilerindeki son gelişmeler "sanal varlığınızı" gerçek bir olasılık haline getiriyor. Mevcut yüksek hızlı tarama yöntemleri, yüzünüzün bir saniyede bir 3D taramasını almanızı sağlar. İnsanların dil engelleri, zaman dilimi farklılıkları ve coğrafi uzaklık ne olursa olsun projeler üzerinde birlikte çalışması gerekir. İşletmeler, personelin birlikte çalışmasına yardımcı olmak için görsel iletişim araçlarını kullanabilecektir. Bireyler sanal ortamda birbirlerini anlayamama durumuyla karşı karşıya kalabilecektir. İletişim teknolojisi ile artan etkileşim kesinlikle fiziksel sağlığımızı etkileme potansiyeline sahiptir. Bu kadar çok kablosuz sinyale ve radyo dalgasına maruz kalmanın bedenimize olan uzun vadeli etkileri hakkında hiçbir fikrimiz yoktur. Kansere neden olabilir veya bir dizi başka hastalık olasılığını artırabilir.
İletişim teknolojisi kullanımımızı gelecekte sınırlamayı öğrenmezsek, genel olarak daha düşük bir yaşam kalitesi de çok gerçek bir olasılık olacaktır. Doğal dünya ile etkileşimlerimiz, bireyler ve küresel toplum olarak kim olduğumuzun çok önemli bir bileşenidir. Bu öğenin yerini iletişim teknolojisi ile olan etkileşimlerimiz alırsa, bir parçamız kaybolacaktır.
 
Size göre teknolojinin pandemi sürecinin insan psikolojisine etkileri nelerdir?
Covid-19, dünyamızı ve günlük yaşamlarımızı algılama şeklimiz üzerinde derin etkisi olan küresel bir sağlık krizi yaratmıştır. Kitle iletişim araçları ve teknoloji ise uzun zamandır dünyayı ve kendimizi nasıl deneyimlediğimizi şekillendiren etkili güçler olarak kabul edilmektedir. Hastalık tehdidi düşüncemizin çoğunu işgal etti. Haftalarca neredeyse her gazetenin ilk sayfasında koronavirüs pandemisi hakkında haberler gördük; radyo ve TV programlarında pandemi konuşuldu. Sosyal medya platformlarında korkuyu körükleyen içerikler de yer buldu. Bu bombardıman, zihinsel sağlığımız üzerinde artan bir kaygı ile sonuçlandı. Sürekli tehdit duygusunun psikolojimiz üzerinde oldukça sinsi etkilerinin olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Hastalığa derinden gelişen bazı tepkiler nedeniyle, bulaşma korkusu bizi daha stresli bir yapıya dönüştürmüştür. Şu anda içinde bulunduğumuz süreç nedeniyle insanların bu endişeye sahip olması doğaldır ancak bu kaygıyı belirli bir seviyede tutmak önemlidir. Özellikle sürekli Covid-19 haberlerine maruz kalanlar virüsün fiziksel semptomlarına çok odaklanmışlarsa, nefes darlığı, boğulma hissi, ateş gibi anksiyete belirtilerini Covid-19'un semptomları olarak anlayabilir. Bu durum panik atakları tetikleyebilir. Uzmanlar aşırı ve gereksiz endişeleri önlemek için, düzenli olarak uyumanın, sağlıklı beslenmenin, önerilere dikkat etmenin ve virüs hakkında aşırı haberlere maruz kalmamanın gerektiğini belirtmektedir.
 
GİZLİLİK VE GÜVENLİK MESELESİ
Online iletişimde bu süreçte çokça yaygınlaşan video konferans uygulamaları da var. Kişisel verilerimizin güvende olduğuna ne kadar emin olabiliriz? Nelere dikkat etmeliyiz?
Covid-19 salgını nedeniyle video konferans uygulamalarının popülerliği artmıştır. Bu uygulamalardaki veri gizliliği ve güvenlik sorunları kullanıcıları tehdit etmeye başlamıştır. Video konferans güvenliği yalnızca devlet kurumları ve kuruluşlar için önemli bir konu değildir. Evde ve iş yerinde kullandığınız uygulamalara ve hizmetlere yerleştirilen veri güvenliği uygulamaları ve politikaları da kritik öneme sahiptir. Bazı araçlar, ilk konuk gelir gelmez toplantı başlatma seçeneğine sahiptir. Tıpkı katılımcıların toplantı sahibinden önce bir konferans odasına aktığı ve sohbet etmeye başladığı fiziksel bir toplantı gibi… Toplantı, toplantı sahibinin toplantının resmi başlangıcını denetlemesini gerektiriyorsa, bu seçenek devre dışı bırakmalıdır. Bu, toplantıların yönlendirilmesi ve onaylanmamış kişilerin katılması için de önemlidir. Özellikle önemli toplantılar için asla aynı toplantı kimliği tekrar kullanılmamalıdır. Her toplantı için benzersiz bir toplantı kimliği oluşturmanın ötesinde, bir toplantı parolası eklediğinizden emin olun. Tüm katılımcılar geldikten sonra yönetici odayı sanal olarak kilitleyebilir. Bu durum yetkisiz girişleri önler.
 
“İNTERNET BİR KAÇIŞ ARACI OLARAK KULLANILIYOR”
Koronavirüs döneminde sosyal medyada kullanıcı sayılarında artış gözlendi mi? İnternet bağımlılığı arttı mı? Artan kullanımlar tehditleri de beraberinde mi getirdi?
Koronavirüs döneminde Türkiye’de internet kullanım süresi ortalama 7 saat 29 dakikadan 10 saate kadar çıkmıştır. Özellikle sosyal izolasyon nedeniyle bireylerin evde kalması internet kullanımını arttırmıştır. Bu dönemde online olarak planlanandan daha fazla zaman harcanmış, bireyler interneti kullanmadıklarında aşırı kaygı (huzursuzluk, aşırı kısa öfke, saldırganlık vb.) yaşamaya başlamışlardır. Genellikle çocuklar ve gençlerde sosyal beceri eksikliği, fiziksel uyku yoksunluğu, yetersiz beslenme, aile ilişkilerinin ihmali ve yaşam sorumluluklarıyla da karşı karşıya kalınmıştır. Yine internet bir kaçış aracı olarak kullanılmıştır. Okulların kapatılmasından sonra, eğitimin dijital ortama aktarılması ve sosyal yaşamın eve taşınması, internet ve sosyal medya kullanımını büyük oranda artırmıştır. Akıllı cihazların kullanımının pandemi öncesi döneme göre arttığını söylemek mümkündür. Teknoloji kullanımın artması, planlanan teknoloji kullanım süresinin aşılması, teknolojik araçların aşırı kullanılması sonucunda aile, iş arkadaşları ve arkadaşlarla ilişkilerin aksamasına sebep olmuştur. Dijital bağımlılığa karşı dijital detoks ve akıllı telefon orucu tavsiye edilmektedir.
 
Sosyal medyanın kontrolsüz kullanılmasından doğan bağımlılıklar ve hastalıkları kontrol altına almak mümkün müdür?
Sosyal medyanın kontrolsüz kullanılmasından doğan bağımlılıklar ve hastalıkları kontrol altına almak zor olsa da mümkündür. Sosyal medyada geçireceğiniz süreyi sınırlamak için saatinizde veya telefonunuzda bir zamanlayıcı ayarlayın. Bildirimlerin normal rutininizi rahatsız etmesini durdurduğunuzda, günlük işlerinize odaklanmayı kolaylaştırabilir ve dikkatinizi kolayca dağıtmazsınız. Artık sosyal medya kullanımınızı azaltmaya çalıştığınız için elinizde çok daha fazla boş zamanınız olabilir, o zaman da boş zamanınızı doldurmak için yeni bir hobi edinebilirsiniz. Bir ekran üzerinden arkadaşlarınızın ve ailenizin hayatlarıyla güncel kalmak yerine, gerçek dünyada onlarla zaman geçirin ve onlarla gerçek hayatta bağlantı kurun. Yeni anılar oluşturun ve bunları kişiselleştirin.

DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK KİMDİR?
1986 yılında İstanbul’da doğdu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünü birincilikle bitirdi. Bu zaman dilimi içerisinde çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. 2009 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı. 2010 yılında “IP Televizyon Yayın Teknolojisi” adlı yüksek lisans tezini tamamladı. Aynı yıl içerisinde Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon Anabilim Dalında doktora eğitimine başladı. 2013 yılında “Yeni Medya Çağı Çerçevesinde Türkiye’de Televizyondan İnternete Dönüşüm ve Sosyal Paylaşım Ağlarında Gençlerin Konumu” adlı teziyle doktorasını tamamladı ve yardımcı doçent oldu. 2018 yılından beri Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde doçent olarak çalışan Ali Murat Kırık; Yeni Medya, Televizyon Teorileri, Yeni Medyada Yayıncılık Uygulamaları, Sosyal Medya derslerini vermektedir.

Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019