Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Okulda bağımlılığa müdahale programı hayata geçiyor

Okulda bağımlılığa müdahale programı hayata geçiyor

Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle bu yıl, 11- 14 Şubat ve 25-28 Şubat tarihleri arasında Çeşme’de, Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı(OBM) Uygulayıcı Eğitimi düzenleniyor. İki oturumda gerçekleşecek eğitime Türkiye genelinden devlet okulları ve Rehberlik Araştırma Merkezleri’nden toplamda 240 rehberlik öğretmeni katılıyor.

Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ve tek okul temelli müdahale programı, Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı(OBM) ile öğrencilerin zararlı alışkanlık ve davranışları bağımlılığa dönüşmeden önlenecek ve bu öğrenciler eğitim sistemi dışına çıkmadan geri kazanılacak.

Açılış konuşmalarını Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Azize Nilgün Canel, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanı Seyfettin Toraman, YEDAM ve OBM Danışmanı Prof. Dr. Kültegin Ögel’in gerçekleştirdiği programda rehberlik öğretmenlerine müdahale tekniklerinin uygulamalarla gösterimi yapılıyor.

Çocuklarımıza uzattığımız her el, geleceğe uzattığımız eldir
Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı açılış konuşmasını gerçekleştiren Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Azize Nilgün Canel, konuşmasında önleyici müdahale programının önemine dikkat çekerek:  “Yeşilay'ın ikincil önleme çalışmaları kapsamında geliştirilen Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı(OBM) ile rehberlik öğretmenleri, risk grubundaki öğrencileri tespit ederek müdahale yetkinliği kazanmış olacak. Çocuklarımıza uzattığımız her el, geleceğe uzattığımız eldir.”  İfadelerini kullandı.

Artık Türkiye’nin de önleyici müdahale programı var
Yeşilay tarafından geliştirilen ve alanında uzman isimlerin rehber öğretmenleri yetiştirmesiyle uygulanacak olan bu programda genç nesilleri bağımlılık riskinden koruyarak; sigara, alkol ve madde kullanımını bağımlılığa dönüşmeden okul temelli önlemek hedefleniyor.

İstanbul’daki 25 okulda pilot uygulaması gerçekleştirilen ve olumlu sonuçlar alınan OBM’nin Türkiye genelinde, tüm illerde yaygınlaşması planlanıyor.
Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) önleyici müdahale alanında Türkiye’de hayata geçirilen ilk uygulama olma özelliğini taşıyor. Rehberlik öğretmenlerinin mesleki yetkinliklerini geliştirmeyi ve alanında yetişmiş insan kaynağını sayı ve nitelik açısından artırmayı amaçlayan program; bağımlılıkla mücadele alanında strateji ve politikaların belirlenmesinde karar alıcılara yardımcı olacak çıktıların elde edilmesine de imkan tanıyacak.

Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı(OBM) ile öğretmenler; okullarda ya da Rehberlik Araştırma Merkezleri’nde risk taraması yaparak, alkol, madde ve sigara denemiş veya kullanmaya başlamış öğrencilerin risk durumlarını değerlendirecek ve bu öğrencilere risk durumuna göre farklı müdahale yöntemleri uygulayacak. Bu müdahaleler bilgilendirme, motivasyonel görüşme, izleme, psikososyal değerlendirme ve/veya sağlık kurumlarına yönlendirme gibi farklı adımlardan oluşacak.