Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Çocukların Sigaraya Özendirilmesini Kınıyoruz Çocukların Bağımlılıklara Teşviki İstismardır

Çocukların Sigaraya Özendirilmesini Kınıyoruz Çocukların Bağımlılıklara Teşviki İstismardır

Bugün sosyal medya platformlarında yayınlanan kişisel hesaba ait canlı yayın görüntülerinde bir çocuğun sigara içmeye teşvik edildiği ve özendirildiği görülmektedir. Ülkemizde 18 yaşın altındaki bireylere tütün ve tütün ürünlerinin satışı ve çocukların bu ürünleri kullanımı kanunlarla yasaklanmıştır. Bir çocuğun herkese açık bir platformda tütün ürünlerini kullanmaya özendirilmesi asla kabul edilebilir olmayıp; söz konusu davranış aynı zamanda çocuk istismarıdır.
 
Sigara veya dumanının solunması kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturmakta olup; tütün ürünlerinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Çocuklar tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastır ve tütün dumanına sadece 30 dakika maruz kalmak bile uzun süreli sigara kullanıcılarında beliren fiziksel etkileri ortaya çıkarmaktadır. Her yıl 83.100 kişinin sigara ve sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını yitirdiği ülkemizde, çocukların zararlı alışkanlıklardan ve bağımlılık yapıcı maddelerden uzak kalmasını temin etmek, yetişkinlerin ve ailelerin en temel sorumluluğudur.
 
Anayasamızın Ailenin Korunması ve Çocuk Hakları Kanununun 41. maddesinin ek fıkrasında; “Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir. Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır.” şeklinde belirtilir.

Bir asırdır tütün bağımlılığı ve diğer tüm bağımlılıklarla mücadele eden Yeşilay olarak, söz konusu görüntüleri ve görüntülere yansıyan çocuk istismarını kınıyor; bu konuda otoriteler tarafından gerekli girişimlerde bulunulacağına inanıyoruz.