Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Bağımlılıktan uzak nesiller için Yeşilay ile İHH’dan işbirliği protokolü

Bağımlılıktan uzak nesiller için Yeşilay ile İHH’dan işbirliği protokolü

Yeşilay ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) bağımlılıklara yönelik koruma, önleme, bilinçlendirme alanlarını kapsayan protokole imza attı. Protokol çerçevesinde Yeşilay'ın 98 yıllık tecrübesinin yansıması olan ve bugüne kadar ilk, orta ve lise öğretiminde 13 milyon öğrenci ve 2 milyon veliye ulaşan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Programı'nın da faaliyetlerinin daha geniş kitlelere ulaştırılması amaçlanıyor.

İnsan onurunu ve saygınlığını temel alarak, toplumu ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için 1920 yılından bu yana başarıyla faaliyet gösteren Yeşilay bağımlılıklarla mücadele konusundaki çalışmalarına ve iş birliklerine hız veriyor. Yeşilay, İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile imzaladığı iş birliği protokolü ile bu faaliyetlerini daha geniş bir kitleye ulaştırmaya hazırlanıyor.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve İHH Başkanı Fehmi Bülent Yıldırım'ın katılımıyla düzenlenen imza töreni ile hayata geçirilen protokol; Yeşilay'ın koruma, önleme, bilgilendirme ve farkındalık oluşturma faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Yetişkinlerin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi birçok çocuğun bağımlılıklardan uzak ya da konu hakkında bilinçli ebeveynlere sahip olması, protokolün hedeflediği alanlardan biri olarak öne çıkıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı; bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere faaliyetler gerçekleştirmektedir. Bu minvalde zor durumdaki bu insanların bağımlılıkların da esiri olmaması adına Yeşilay'ın uluslararası alanda da örnek olarak gösterilen ve uluslararası standart olarak kabul edilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) daha geniş kitlelere ulaşması açısından da kritik önem taşıyor.

"Bağımlılıklarla mücadelede iş birliklerimiz güçlenerek devam ediyor…"

Kamu ve özel kurumlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan iş birliklerini hatırlatan Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, İHH ile imzalanan protokolün de eklenmesiyle bağımlılıklarla mücadelede her geçen gün güçlü iş birliklerine bir yenisini daha eklediklerini söyledi. Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsana dokunan iki güzide kuruluş Yeşilay ve İHH, güçlerini bağımlılıkla mücadele için de birleştirdi. İHH'nın desteğiyle hedef kitlesine de ulaşarak bağımlılık koruma, bilinçlendirme ve önleme eğitimlerini farklı katmanlara daha da yaygınlaştırmaya devam edeceğiz. Protokolle ayrıca çocuk ve gençlere yönelik etkinliklerimiz de gerçekleşecek."

Genç nesillerin hayatlarını iyileştiriyoruz

Yeşilay ile imzalanan protokolün İHH'nın mevcut değerlerini daha da güçlendireceğini, yardım faaliyetlerinin bilinçlendirme ayağı ile daha da etkili olacağını belirten İHH Başkanı Av. Bülent Yıldırım ise konu ile ilgili olarak, "İHH ile nerede yardıma ihtiyacı olan biri var ise ona ulaşmaya gayret ediyoruz. Çoğu zaman yardım ettiğimiz kişilerde bağımlılık sorunu da olabiliyor. Her açıdan, insanımızın elini tutmak için Yeşilay'la el ele vereceğiz, sağlıklı bir nesil için birlikte hareket edeceğiz" dedi.