Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Başbakan Yardımcısı Akdağ: “Yeşilay sivil toplumun amiral gemisidir”

Başbakan Yardımcısı Akdağ: “Yeşilay sivil toplumun amiral gemisidir”

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ'ın Yeşilay Genel Merkezine yaptığı ziyarette bağımlılık çalışmalarını ele alarak "Bu mücadelede Yeşilay yaptığı çalışmalarla sivil toplumun amiral gemisidir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, Yeşilay Genel Merkezini ziyaret etti. Ziyarette yapılan toplantıda Yeşilay ve bağımlılık çalışmaları kapsamlı bir şekilde ele alındı. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz'ın da eşlik ettiği ziyarette Akdağ'ı, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak, Genel Sekreter Av. Osman Baturhan Dursun, Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Dinç ve Genel Müdür Savaş Yılmaz ağırladı.

Yeşilay'ın bağımlılıkla mücadelede sivil toplumun amiral gemisi olduğunu belirten Akdağ, toplantıda yaptığı açıklamada; "Sivil toplumdan başka grupların da bu mesele ile mücadele etmek için gayret ettiklerini biliyoruz. Yeşilay ile yapabileceğimiz çok daha güzel şeyler olduğunu biliyoruz. Yeşilay'ın bu dinamizminden hareketle, bu önemli konuda Yeşilay'ın rolünü arttırmaya gayret edeceğiz" diye konuştu.

Her bağımlılığın bir diğer bağımlılığı tetiklediğini belirten Akdağ, "Sigara başka problemlere yol açıyor, alkol kullananların çoğu sigara kullanıyor, uyuşturucu sigara ile başlıyor. Bundan dolayı bağımlılık çalışmaları ayrılmaz bir bütün. Bizler de ilgili bakanlıklarımız ve Yeşilay'la birlikte tüm bu konularda insana dokunan çalışmaları yapmaya gayret edeceğiz" dedi.

Toplantıda Yeşilay'ın tüm alanlarda yaptığı çalışmalar Akdağ'a sunuldu. Yanı sıra alkol ve uyuşturucu bağımlılarına ücretsiz psiko-sosyal destek veren Yeşilay Danışmanlık Merkezi YEDAM'ların yaygınlaştırılmasına dair işbirliği çalışmaları konuşuldu. Yeşilay'ın uyuşturucuyla baştan sonra müdahale sistemini kapsayan Türkiye Rehabilitasyon Modelinin de anlatıldığı toplantıda, model kapsamında kurulacak merkezle ilgili süreçler ele alındı.