Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Elektronik Sigaraya Karşı İlk Hamle

Elektronik Sigaraya Karşı İlk Hamle

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, son dönemde kullanımı artan elektronik sigara konusunu gündemine aldı. Yeşilay olarak bağımlılıklarla mücadele noktasında yoğun çaba sarf ettiğimiz elektronik sigarayla ilgili tüm bilimsel çalışmaların ele alındığı toplantı sonucunda Kurul’un hazırlayacağı rapor Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Yeşilay’ı temsilen Genel Başkanımız Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ün katıldığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu toplantısında dünyanın çeşitli ülkelerindeki elektronik sigara kullanımı ve ortaya çıkarttığı sorunlar detaylı olarak ele alındı. Toplantıda sigara şirketlerinin neredeyse tamamının elektronik sigara fabrikasının da olduğu, özellikle gençleri ve hiç sigara içmemişleri hedef kitlesi olarak belirlediği, bu ürünlerin sigara bırakma alternatifi olarak görülmesinin yanlış olduğu vurgulandı. 

Gizli reklamlarla gençler hedef alınıyor 

Firmaların özellikle gençlere cazip gelecek şekilde, "gösterişli, renkli, göz alıcı" cihazlar tasarladığı, bu cihazlar üzerinde sağlığa zararlı olduğuna dair uyarıların yer almadığı da ele alındı. Sosyal medya fenomenlerine gizli reklam yaptırarak elektronik sigaraların kullanımının yaygınlaştırılmaya çalışıldığı da toplantıda kaydedildi. Duman yerine su buharı vermesinin pasif içicilere zarar vermediği söyleminin gerçeği yansıtmadığı belirtilen elektronik sigara ile ilgili yapılan çalışmalarda, dumanında diğer sigaralardan 100 kat fazla metal alaşımı saptanırken, elektronik sigaranın ürettiği benzen maddesinin kanser riski oluşturduğu belirtildi.  

Çağın en büyük halk sağlığı sorunu 

Sıvı veya tütün içerikli elektronik sigaraların tüm dünyada çağın en büyük halk sağlığı sorunlarından biri olduğu vurgulanırken, Cumhurbaşkanımızın büyük gayretleri ve Yeşilay’ın yürüttüğü çalışmalar sayesinde Türkiye bu konuda dünyada ilk harekete geçen ülkelerden birisi oldu. Elektronik sigaraların yaygınlaşmaya başladığı 2013’ten bu yana ülkemizde elektronik sigaranın üretimi, ithalatı ve satışı yasak olmasına rağmen sigara endüstrisinin Türkiye pazarına girme çabaları devam ediyor. Elektronik sigarayı, sigarayı bırakma aracı olarak gösteren firmaların internette ve sosyal medyada yaptığı yanlış bilgilendirmelerle vatandaşlarımız e-sigaraya yönlendirilmektedir.  

Elektronik sigara diğer tütün ürünlerinden daha masum olmadığı gibi en az diğerleri kadar zararlıdır. Yeşilay olarak tütün bağımlılığı ve diğer bağımlılıklarla mücadelemizi sürdürecek, toplumumuzu tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında bilinçlendirmeye devam edeceğiz.