Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Sigaranın DNA’yı Bozan Etkisi Prof. Dr. Aziz Sancar İmzasıyla Yeşilay Dergisi’nin Kapağında

Sigaranın DNA’yı Bozan Etkisi Prof. Dr. Aziz Sancar İmzasıyla Yeşilay Dergisi’nin Kapağında

Yeşilay Dergisi Ekim sayısının kapağını Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar tasarladı. Sigaranın DNA’ya verdiği zararlara ilişkin çalışmasıyla da dikkat çeken Sancar, tasarımında da bu çalışmasından esinlenerek sigara dumanıyla bozulan DNA çizimlerine yer verdi.

Sağlıklı yaşamın beslenmeyle, alışkanlıklarla, egzersizle birlikte bir bütün olduğunu belirten Prof. Dr. Aziz Sancar, “Güzel ve sağlıklı bir yaşam için iyi beslenmek, egzersiz yapmak ve stresten uzak durmak kadar sigaradan ve bağımlılıklardan da uzak durmak gerekiyor. Biliyorsunuz ekibimle birlikte sigaranın DNA'ya verdiği zararın haritasını ortaya koyan bir çalışma gerçekleştirdik. Bizlerin akademide yaptığı çalışmalar, sivil toplum tarafından sahiplenilip, bilinçlendirme faaliyetleri bu çalışmalar üzerinden kurgulandığında sonuçların çok daha başarılı olacağını düşününüyorum. Yeşilay’ın da 100 yıldır bu doğrultuda yürüttüğü çalışmaları çok önemsiyor; bilimsel veriler ışığında bağımlılıklardan uzak, sağlıklı ve iyi bir yaşam hedefiyle hayata geçirdiği projelerin özellikle gençlerimiz için çok kıymetli olduğuna inanıyorum. Bilimle el ele veren Yeşilay’ın yürüttüğü çalışmalarla her geçen gün daha fazla kişinin sigarayı bırakmasını ümit ediyor; bir bilim insanı olarak Yeşilay gönüllüsü olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Dergi kapağını 8 ayda 8 farklı isim tasarladı
Yeşilay, 100’üncü yaşı boyunca dergi kapağını her ay ünlü bir isme emanet etmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda ilk olarak usta ressam Devrim Erbil’in Haliç’i resmettiği çok sevilen eseri derginin Mart sayısının kapağında yer alırken, Nisan sayısının kapağını sevilen şarkıcı Aydilge, Mayıs sayısının kapağını Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu tasarladı. Haziran kapağında ünlü sanatçı Ahmet Güneştekin’in “Cennette Bir Gün” adlı eseri yer aldı. Temmuz sayısının kapağında iki kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk kadın tekvandocu İrem Yaman yer aldı. İyi ve sağlıklı yaşamın destekçisi Yeşilay, Eylül sayısı kapağını T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya emanet etti.
 
Türkiye’nin bin sayıyı geride bırakan ilk aylık dergisi Yeşilay Dergisi’nin bin 41’inci sayısına yesilaymarket.com ve Turkcell Dergilik’ten de ulaşılabiliyor.