Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Taksim Metro, bağımlılıkla mücadelede 3. boyuta geçti

Taksim Metro, bağımlılıkla mücadelede 3. boyuta geçti

Yeşilay'ın Gençlik Mali Destek Programı ile desteklediği, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) işbirliğiyle Taksim Metro'da dün başlayan Üç Boyutlu Farkındalık Projesi'nin "3D Video Mapping" etkinliğine vatandaş yoğun ilgi gösterdi.

Vitrin mankeni üzerine projektör yansıtılarak oluşturulan 3 boyutlu tasarımla verilen mesajlar, teknoloji bağımlılığı konusunda izleyenlerin dikkatini çekti. Metroda internetin kullanılmamasından dolayı mesaj ve mekânın özdeşleştiğini belirten vatandaşlar, bağımlılıkla mücadelenin sanatsal yolla yapılmasının güzel bir düşünce olduğunu belirterek, etkinliğin başka metrolarda da sürdürülmesini talep etti.

Teknoloji bağımlılığın insana verdiği zararlara dikkat çekmek amacıyla dün Taksim Metro'da önemli bir etkinliğe imza atıldı. Yeşilay'ın Gençlik Mali Destek Programı ile desteklediği, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) işbirliğiyle düzenlenen "3D Video Mapping" etkinliğine vatandaş yoğun ilgi gösterdi.

Bağımlılıkla mücadele sanatla güç kazandı
Vitrin mankeni üzerine projektör yansıtılarak oluşturulan 3 boyutlu tasarımla, izleyenlere bağımlılıklar konusunda önemli mesajlar verildi. Dikkat çeken etkinliği yüzlerce insan merakla izleyerek daha sonra sosyal medyadan paylaşımda bulundu. Teknolojinin insan vücudunda beyne, sinir sistemlerine, fiziki yapıya ve psikolojik durumuna etkilerinin 3 boyutlu olarak gösterildiği etkinlikte mesajların görsel sanat yoluyla verilmesi izleyenlerin dikkatini çekti. Meraklı gözlerle etkinliği izleyen vatandaşlar böyle bir etkinlik için seçilen mekânın çok iyi düşünüldüğünü belirtti. Metroda internetin kullanılamamasının etkinliğin vereceği mesajla güçlendiğini belirten izleyenler özellikle teknolojiyi yoğun kullanmaya meyilli çocuklar için etkinliğin başka mekânlarda da sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Etkinliğin açılışına katılan Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. M. Akif Seylan, bu projede hem sanatı hem de teknolojiyi kullanarak gençlere teknoloji bağımlılığı hakkında bilgi vermeyi amaçladıklarını belirterek, bu tür çalışmaların Yeşilay Mali Destek Programları kapsamında devam edeceğini söyledi. Proje Koordinatörü Yıldız Teknik Üniversitesi Öğr. Gör. Mehmet İlhan da Üç Boyutlu Farkındalık projesi kapsamında teknoloji, internet ve sosyal medya bağımlılığı üzerine Türkiye'nin dört bir yanından 17 sanatçının 30 farklı dijital afişinden oluşan Teknofark sergisini açtıklarını, 3D Mapping ile de bağımlılık farkındalığını 3 boyuta taşıdıklarını belirtti.

"Daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam için bağımlılıklarınızdan kurtulun" mesajı ile sona eren etkinlik Yeşilay'ın Gençlik Mali Destek programı ile yürütülüyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından tasarlanan, 28 Ekim Çarşamba günü sona erecek etkinliği vatandaşlar Taksim Metro'da ücretsiz olarak görebilecek.

Türkiye'de bağımlılıkla mücadelenin ilk kez 3D Mapping projesi ile 3'üncü boyuta ulaştığı etkinlik, bağımlılıklar konusunda başta gençler olmak üzere tüm vatandaşları görsel sanatlarla bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

3D Projecting Mapping nedir?
3D Projecting Mapping uygulaması geniş bir yüzeye sahip bir dış mekân gerektiren açık hava çalışması. Binaların büyük projeksiyonlarla yapısal özelliklerine uygun bir görsel-işitsel filmle giydirilmesi olarak adlandırılan bu çalışma, teknoloji bağımlılığının yol açtığı bireysel ve toplumsal sorunlar ile sağlıklı bir yaşamın özendirilmesi içeriğini vurguluyor.

"3D Video Mapping" etkinlik videosu: