Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeni eğitim öğretim yılı TBM İstanbul Formatörleri çalışma toplantısı yapıldı

Yeni eğitim öğretim yılı TBM İstanbul Formatörleri çalışma toplantısı yapıldı

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) İstanbul formatörleri, programın iyileştirme çalışmaları doğrultusunda Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrında yapılan toplantıda bir araya gelerek saha çalışmaları esnasında yaşadıkları tecrübeleri paylaştılar, görüşlerini aktardılar.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü ile koordineli olarak gerçekleştirilen toplantıya İstanbul'da görevli 57 TBM formatörü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı katıldı. Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık yaptığı açılış konuşmasında Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programının uluslararası kuruluşlarca iyi uygulama örneği olarak gösterildiğini ifade ederek, bilimsel temelli yaklaşım ile her yaş seviyesine uygun, kanıta dayalı ve modüler olarak hazırlanan program ile 7'den 70'e herkese ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Işık, yeni nesil eğitim araçları kullanılarak içerik ürettiklerine değinerek TBM'nin başka dillere de çevrilerek Yeşilay Federasyonuna bağlı diğer ülkelerde de yaygınlaşmaya başladığını sözlerine ekledi.

Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Azize Nilgün Canel "Büyük değişimler küçük bir dokunuşla başlar, diyerek yola çıktığımız, Türkiye'de ve dünyada gururla anlattığımız başarılı bir program haline gelen TBM bugün 32 bin rehber öğretmene, 11 milyon öğrenciye ulaştı. Bunu hep birlikte başardık, sizinle başardık. Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış rehber öğretmenlerimizle birlikte başardık. Katılım ve katkılarınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da yaptığı konuşmasında öğretmenlerin rolüne dikkat çekerek "Bağımlılık zor ve hassas bir konu. Bazen iyi niyetle yapılan bir şey doğru kişi ve doğru yöntemlerle yapılmadığında kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden bağımlılıkla mücadelede formasyon sahibi rehber öğretmenleri rolü çok önemli. Doğru verilen bilgiler çocuklarımıza hayır deme becerisi kazandırıyor ve büyük oranda bağımlılıklardan koruyor." dedi.

Çalışma toplantısında ayrıca Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Erol Sezer "Ana Hatlarıyla E-sigara ve Nargile Bağımlılığı" , Doç. Dr. Esra İşmen Gazioğlu da "Bağımlılık Önleme Eğitimlerinde Yetişkin Hedef Kitleye Dönük Sınıf Yönetimi" sunumu yaptılar. Uzm. Dr. Aziz Mehmet Gökbakan “Sentetik ve Uçucu Madde Kullanımı ile Mücadele” başlıklı sunum yaptı.