Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilay, “9. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” Yetenek Yarışması İstanbul’un yeteneklerini buluşturdu

Yeşilay, “9. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” Yetenek Yarışması İstanbul’un yeteneklerini buluşturdu

Yeşilay ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile; Türkiye’deki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulamaya geçirilen, bağımlılık temalı görsel ve edebi kategoride eserlerin ödüllendirildiği “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yetenek yarışması İstanbul il ödül töreni Yeşilay Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yarışmanın İstanbul ayağında kazananlar birincilik ödüllerini Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın elinden aldılar.

Yeşilay tarafından “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” projesi kapsamında her yıl ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen bağımlılık konulu yarışmada İstanbul birincileri ödüllerine kavuştu.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile 81 ilde düzenlenen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yetenek yarışmasının İstanbul ili ödül töreni için 5 Nisan 2019’da Yeşilay Genel Merkezi’nde tören düzenlendi. Görsel kategoride 8 bin 218, edebi kategoride ise 4 bin 765, toplamda 12 bin 983 eser birincilik için yarıştı.

Yeşilay’ın ev sahipliğinde bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen yetenek yarışmasının İstanbul il  ödül törenine, görsel ve edebi alanda dereceye giren öğrenciler, öğretmenleri ve velileri eşliğinde katıldı. Dereceye giren eserler Yeşilay Genel Merkezi’nde sergilendi.

Ödül töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasının kazananı ya da kaybedeni olmadığını belirten Yeşilay Genel Müdür Sultan Işık, Yeşilay’ın farkındalık yaratan ve duyarlılık oluşturan faaliyetlerinin artarak süreceğinin mesajını verdi.

“Yarışmanın kaybedeni yok”
İstanbul’da yaklaşık 13 bin öğrencinin eseleri ile yarışmaya katıldığını hatırlatan Işık, geleceğimizin teminatı olan değerli gençlerimizin Yeşilay ile aynı mücadele ruhunu taşımasının, geleceğe umutla bakılmasını sağladığının altını çizdi: “Sadece İstanbul değil, 81 ilden ilkokul, ortaokul ve liseler arasında gerçekleştirdiğimiz yarışmamızla gençlerimiz hem bağımlılıkların insan hayatına olumsuz etkilerini öğreniyor hem de bu vesileyle mücadelemize destek veriyor. Bu sayede farkındalığı artan gençlerimiz bağımlılıkların zararlarına karşı daha bilinçli oluyor. Herkesi bağımlılıklar ile mücadele konusunda üretmeye ve birlik olmaya davet ediyoruz.

Bu yarışmanın kaybedeni olmadığını, aslolanın çocukların hayatına girebilmek olduğunu belirten Işık, “Çocukların bugün hayatına girmek, onların gündemini oluşturabilmek, bağımlılıklarla ilgili herhangi bir şey düşünmelerini veya yazmalarını sağlayabilmek, yarışmamızın en büyük kazanımı,” sözleri ile sağlıklı yaşamın ne olduğu, bağımlılığın ne anlama geldiğine dair çocukların dünyasında yer almanın çok önemli olduğunu vurguladı.

“Yeşilay, topluma öncülük eden çok önemli bir kurum”
Yeşilay ile birlikte gerçekleştirilen çalışmanın önemine dikkat çeken İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, “Bu kaybedeni olmayan, insan çocuklarımızı kazanacağımız bir yarışma. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasının en üst düzeyde duyulmasına gayret ediyoruz. Bağımlılık konusunda sağladığımız farkındalığı toplumun tüm katmanlarına yayarken, özel çalışmaların karşılık bulması için daha çok gayret edeceğiz,”sözleri ile Yeşilay’ın topluma öncülük eden çok önemli bir kurum olduğunun altını çizdi.

Konuşmaların ardından edebi ve görsel kategorilerde dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine ödülleri Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı takdim etti.

Türkiye Finali Ödül Töreni 3 Mayıs’ta!
Yeşilay tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yetenek yarışması ilkokul, ortaokul ve liseler arasında; görsel (afiş, resim, karikatür veya kısa video) ve edebi (kompozisyon, şiir, öykü, deneme veya anı) kategorilerinde düzenleniyor.

Türkiye genelinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde toplamda 185 bini aşkın eserin katıldığı yarışmada; kazananlar 3 Mayıs tarihinde Yeşilay Genel Merkezi’nde gerçekleşecek ödül töreni ile ödüllendirilecek.

25 Mart- 5 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen il ödül törenlerinde 2 kategoride yarışan öğrencilerden 478’i ödüle layık görüldü. Türkiye finali ödül töreni ise 478 eser arasından Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca oluşturulan jüri tarafından belirlenecek.

“Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışmasının Türkiye Finali kazanan İl birincilerine 500 TL; Türkiye birincilerine ise 5.000 TL, ikincilere 3.000 TL, üçüncülere ise 1.500 TL para ödülü verilecek.

Ödül Alanlar

Edebi Kategori;
İlkokul Birincisi:
 Nazlı Çetin / Gaziosmanpaşa Aliya İzzetbegoviç İlkokulu
Ortaokul birincisi: Özge Açıkgöz / Çekmeköy Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu
Lise Birincisi: Nidanur Kaya / Arnavutköy Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi

Görsel Kategori;
İlkokul Birincisi: Ahmet Taha Ok / Başakşehir Özel Bahçeşehir Yenidoğu İlkokulu
Mansiyon: Sarenur Cevizci / Küçükçekmece Toki Şehit Efkan Kıran İlkokulu – 4C
Ortaokul Birincisi:  Ahmet Burak Özmen / Özel Beylikdüzü Modern Eğitim Koleji Ortaokulu
Lise Birincisi: Munısa Sokhıbova / Beylikdüzü Mimar Sinan Çok Programlı Anadolu Lisesi