Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilay Bağımlılığa Karikatür Sanatıyla “Dur!” Diyor

Yeşilay Bağımlılığa Karikatür Sanatıyla “Dur!” Diyor

2017 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’na dünyanın dört bir yanından binlerce karikatürist başvuruyor. Bu yıl 8.’si organize edilen yarışmaya 59 ülkeden 757 karikatürist başvurdu. Jüri heyeti 1367 eseri değerlendirdi. Değerlendirmeler sonucunda 16 Yaş Altı Kategorisi’nde 4 karikatürist ödüle layık görülürken, 3 karikatürist ise Başarı Ödülü ile taltif edildi. Bunların dışında birincinin, ikincinin ve üçüncünün de belirlendiği yarışmanın online ödül töreninde Yeşilay Genel Sekreteri Yasin Erol konuşmasında şunları belirtti:

“8. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması, sanatın evrensel diliyle bağımlılık konusuna dikkat çekmeyi amaçlıyor. Mizahın ve eleştirinin güçlü bir birleşimi olan karikatür sanatı, toplumsal sorunları daha anlaşılır ve etkileyici anlatabilecek bir türdür. Biz de bu güçten, bağımlılıklara karşı farkındalığımızı artırmak için istifade ediyoruz. Bu anlamlı yarışma, aynı zamanda sanatçılara hem yeteneklerini sergileme hem de sosyal sorumluluklarını yerine getirme imkânı sunuyor. Bağımlılıkların zararlarına dikkat çekmek ve toplumu bu yönde bilinçlendirmek, hepimizin ortak amacı. 104 senedir bu amaçla hizmet ediyoruz.”

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’na 2017 yılından bu yana toplam 11.466 eser başvurdu. 8. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın kazananları ise şöyle:

Birincilik Ödülü
Hamed Mortazavi Alavi (İran)
 
İkincilik Ödülü
Musa Gümüş
 
Üçüncülük Ödülü
Sait Munzur
 
Mazhar Osman Ödülü
Cenk Alparslan
 
Başarı Ödülleri
Dendy Heru Hardono (Endonezya)
Emre Pakman
Sabit Aydın
 
16 Yaş Altı Kategorisi
Ayşegül Yiğitoğlu
Kayra Dinçer
İrem Günaydın
Duru Özgür