Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Tapp’tan One Love Festivali’ne iptal girişimi

Tapp’tan One Love Festivali’ne iptal girişimi

Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP), ‘One Love Festivali’nin iptal edilmesi için yetkilileri göreve davet etti. TAPP Başkanı Dr. Necmi Sınanmış, "Bu tür etkinliklerle marka esnetme ve örtülü reklam üzerinden yasal düzenlemeler deliniyor. Toplum sağlığı hiçe sayılarak alkol tüketimi özendiriliyor" dedi

Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP), Efes Pilsen tarafından düzenlenen One Love Festivali’nin alkol tüketimini özendirdiği gerekçesiyle iptal edilmesi çağrısında bulundu. TAPP Başkanı Dr. Necmi Sınanmış Platform adına yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de alkole bağlı ölümlerin her yıl katlanarak arttığını belirti ve bu tür etkinliklerin toplum sağlığının hiçe sayılarak geleneksel hale getirildiğini ve Türkiye’de alkol tüketimini artırmayı, alkol satın almaya yönlendirmeyi amaçladığını söyledi. Aynı zamanda Türk Karaciğer Vakfı 2.Başkanı da olan Dr. Sınanmış 2013’te yapılan kanun değişikliğiyle örtülü reklamların yapıldığı bu tip etkinliklerin yasaklandığına dikkat çekerek ilgili mercileri göreve davet etti.

İlk kez 2002 yılında Efes Pilsen tarafından düzenlenen ve 2013 yılına dek ‘Efes Pilsen One Love Festival’ adıyla gerçekleştirilen festival, bu yıl 15. kez ‘Hayat Bu Kapağın Altında’ sloganıyla 17 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşecekti. Darbe girişiminden dolayı ileri bir tarihe ertelenen festivalin henüz yeni tarihi açıklanmadı.

MİLYONLARCA KİŞİ BU YÜZDEN ÖLÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2015 rakamlarına göre her yıl 3,3 milyon kişinin alkole bağlı nedenlerden dolayı yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Dr. Sınanmış açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"DSÖ, alkol bağımlılığına karşı alkol vergilerinin artırılmasını, tüm mecralarda reklamlarının yasaklanmasını ve alkole ulaşımının zorlaştırmasını en önemli üç ilkesi olarak saymıştır. Ülkemizde de endüstrinin bu tür müdahalelerine karşı 4250 sayılı kanunda düzenleme yapılarak mevzuat oluşturuldu. Alkolün, insan sağlığına vermiş olduğu zararların yanı sıra; trafik kazalarının, cinayetlerin, aile içi şiddet ve istismarın önemli bir nedeni olduğu bilinmektedir."

KANUN AÇIKÇA ANLATIYOR

TAPP olarak bu tür aktiviteleri takip ettiklerini ve yasal mevzuat çerçevesinde önleme çalışmaları yaptıklarına vurgu yapan Dr. Sınanmış, şöyle devam etti:
"Bu noktada yakın tarihte gerçekleştirilecek olan ‘One Love Festival’e dikkat çekmek ve önlenmesine yönelik ilgili mercileri ortak hareket etmeye davet ediyoruz. 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nun 6.maddesinin birinci fıkrasında alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklam ve tüketicilere yönelik tanıtımının; yine bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacağı ifade edilmiştir. Aynı doğrultuda alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanların, her ne surette olursa olsun hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacağı açıkça belirtilmiştir."

MARKAYI ÇAĞRIŞTIRIYOR

Türkiye Alkol Politikaları Platformu Yürütme Kurulu Üyeleri bütünüyle alkol kontrol politikalarına ve yasal mevzuata ters düşen; alkollü içecekler ile müzik ve eğlenceyi özdeşleştirerek toplumun ve özellikle gençlerin sağlığı için risk oluşturan bu etkinliğe yönelik gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasının büyük önem taşıdığını kaydettiler. TAPP Yürütme Kurulu Üyeleri "Sponsorları arasında Anadolu Grubu’nun da yer aldığı festivalin içerik ve tanıtım materyallerinde yer alan yazı, şekil, renk ve amblemler ile Efes Pilsen markasının, ismi, amblemi, logosu ve renk kombinasyonları gibi ayırt edici özellikleri arasındaki net benzerlikler, marka esnetme ve örtülü reklam çalışmalarını ispatlar niteliktedir.

Her ne surette olursa olsun tüketicilere yönelik reklamının yapılması kanunda açıkça yasaklanmış olan alkollü içeceklerin bu festival çerçevesinde örtülü reklamının yapıldığını ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 16/II maddesi ve Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik 5/d maddesi gereğince örtülü/gizli reklamların yasa dışı olduğunu da dikkate sunuyoruz" şeklinde konuştular.