Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
11. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı

11. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı

Yeşilay ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile 11’incisi düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nın kazananları belli oldu. Çocukların ve gençlerin bağımlılık konusuna sanatsal bir bakış açısıyla yaklaşması ve böylece bağımlılıklar alanında farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen 11. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’na 421 binden fazla eser başvurdu. Jüri değerlendirmesinin ardından dereceye giren öğrencilerin açıklandığı çevrim içi ödül töreni, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ün katılımıyla gerçekleşti.
 
2021 Türkiye Finali Ödül Töreni’nde açılış konuşması yapan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları söyledi:
 
“Yeşilay olarak, tüm dünyada insani ve ortak olan değerleri savunan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarının kişiyi hem beden hem ruh sağlığı açısından olumsuz etkilediğini biliyoruz. Birçok çalışmamızla beden ve ruh sağlığı yerinde, bilinçli bir neslin yetişmesi için çocuklarımıza ve gençlerimize ulaşmayı hedefliyoruz. ‘Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek’ aslında her şeyi özetleyen bir başlık. Yarışmamız için bu başlığı düşünürken bağımlılıktan uzak bir neslin ne anlama geldiğini, onların ülkenin geleceği ve ülkeyi kurtaran nesil olduğunu göz önünde bulundurduk ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile bir protokol çerçevesinde büyük bir projeye adım attık. Tüm çocukların ve gençlerin bağımlılıklarla ilgili düşünmesi, fikir üretmesi, zihinsel çaba sarf etmesi ve bu sayede zihinlerinde Yeşilay’ın değerlerinin yer edinmesi; oluşan değerlere uygun bir yaşamın sürdürülebilmesi bizim için çok kıymetli. Amacımız gençlerin sadece Yeşilay’ın değerlerine sahip olmaları değil; aynı zamanda bizim için de ilham olacak eserleri bir araya getirmek. Her yıl o kadar değerli görsel ve edebi eserler geliyor ki biz bunlardan yıllarca ilham alıyor, her birini yayınlıyor, diğer çocuk ve yetişkinler tarafından görülmesini sağlıyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz berrak zihinleriyle farklı bakış açıları sunuyor; her yıl ödül almasa da birçok eserle fikirlerimizin geliştirmesine katkı sağlıyor. Başvuru rakamlarının gençlerle ilgili hedefimize ulaştığımızı gösterdiğini sevinerek ve gururla söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda daha fazla çocuğumuza ve gencimize ulaşacağımıza eminiz. Yarışmamıza katılan tüm öğrencilerimize süreçteki katkılarından dolayı İl Millî Eğitim Müdürlüklerine, Yeşilay şubelerimize ve çocuklarımızı teşvik eden, yol gösteren öğretmenlerimize teşekkür ederiz.”
 
Gençleri kötü alışkanlıklar hakkında bilinçli bir şekilde üretmeye teşvik eden bu iş birliğinden mutluluk duyduklarını belirten T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül şunları söyledi:
 
“Bugün ödül törenini gerçekleştirdiğimiz bu proje T.C. Millî Eğitim Bakanlığımız ve Yeşilay için olduğu kadar gelecekte sağlıklı nesiller hayal eden herkes için de çok anlamlı. Hayat aklımızı, fikrimizi ve zihnimizi sağlıklı davranışlarla besleyerek yürümemiz gereken bir yolculuk. Bizim yetişmemizde, ruh ve fikir anlamında bazı mesafeleri kat etmemizde ilişkilerimizin çok büyük bir etkisi var. Aileyle ve arkadaşlarla kurulan ilişkilerin sağlıklı bir zeminde yürümesi toplumumuz ve geleceğimiz açısından çok önemli. Herkesten olabileceği gibi onlardan da bize gelecek kötü alışkanlıklar ya da daha farklı sıkıntılar olabilir. İlişkilerimizde her zaman tedbirli olmalıyız. Dijital dünyayla kurduğumuz ilişkide ve bağda da her zaman kendi irademize hâkim olmalıyız. Gençlerimiz sanat, spor, edebiyat, resim ve müzik alanlarında sıklıkla yer almalı. ‘Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek’ projesini sadece bir yarışma etkinliğinden ibaret görmemeli, devamını getirmeli. Her birimiz Yeşilay ile irtibatımızı bir gönüllü olarak sürdürebiliriz. 81 ilden katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor ve tebrik ediyoruz. Böyle güzel gençlerle bir arada oldukça, onların güzel çalışmalarını ve haberlerini aldıkça gelecek adına umudumuz artıyor.”

421 binden fazla eserden 18’i dereceye girdi

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin katılımına açık yarışmada, görsel ve edebi olmak üzere iki kategoride bağımlılık konulu eserler değerlendirildi. Yarışmanın ilk aşamasında bu iki kategoriden 81 ilin ilkokul, ortaokul ve lise birincileri belirlendi ve 1.000’er TL ile ödüllendirildi. Toplam 477 il birincisinin değerlendirildiği Türkiye finalinde ise her düzey ve kategoriden ülke şampiyonları belirlendi. Ödül töreninde dereceye giren 18 eser sahibine ödülleri takdim edildi. Kategori birincileri 10 bin TL, ikincileri 5 bin TL, üçüncüleri 3 bin TL ödülün sahibi oldu. Yeşilay’ın Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nda bu yıl öğrenciler toplamda 585 bin TL ödül aldı.

Van, Mersin ve Erzurum başvuruda öne çıkan iller oldu

Bu yıl rekor başvuru alan yarışmaya en çok başvuru yapılan iller Van, Mersin ve Erzurum oldu. Van’dan 103 bin 685, Mersin’den 84 bin 958 ve Erzurum’dan 75 bin 64 başvuru geldi.

Öğrenciler görüşlerini paylaştı

İlkokul-Görsel Kategori Birincisi - Yenişehir İlkokulu / Yenişehir / Diyarbakır
Abdulkadir Enes Yusufoğlu: Bu resmi büyük bir heyecanla yaptım, iki hafta sürdü. Yeşilay’ı balinaya benzettim. Balina bu bağımlılıkların hepsini yerse mutlu ve sağlıklı bir hayat olur diye düşündüm.
 
Ortaokul-Görsel Kategori Üçüncüsü – Hüseyin Özer Merzeci Ortaokulu / Toroslar / Mersin                                
Yağmur Karadurmuş: Resmi teknolojiyle sürekli zaman harcayan çevremdeki insanlardan ilham alarak yaptım.
 
Ortaokul-Görsel Kategori İkincisi - Toki Ortaokulu / Merkez / Kilis
Deniz Korkmaz: Çok güzel ve eğlenceli bir süreçti bu resmi yapmak. Detaylı ve yorucuydu ama sonucu çok güzel. Resmimde kitap okumanın bağımlılıktan kurtarması yanında Yeşilay’ın da mücadelesini paylaşmak istedim.
 
Ortaokul-Görsel Kategori Birincisi -Talatpaşa Ortaokulu / Şişli / İstanbul
Ulduz Muradova: Bu resmi çizerken dünyadan tüm kötü alışkanlıkların çekilebileceğini düşündüm. Mıknatısı ise Yeşilay olarak konumlandırdım.
 
Lise-Görsel Kategori İkincisi - Rize Türk Telekom Güzel Sanatlar Lisesi / Merkez / Rize
Fatih Gürkan Çavuş: Böyle bir yarışmada böyle bir ödül aldığım için çok mutluyum. Resimdeki çocuk benim kardeşim ve yeni doğmuş olmasına rağmen teknolojiyle çok haşır neşir. Legolardan yaptığım yeşil hilali Yeşilay olarak düşündüm ve kardeşimin önünde onu bağımlılıklardan koruyan bir kalkan olarak resmettim.
 
Ortaokul-Edebi Kategori Birincisi - Kasımlı Ortaokulu / Alaplı / Zonguldak
Cemre Su Çilingir: Bağımlılığı tamamen yok edemesek bile bağımlıların sayısını olabildiğince aza indirebiliriz. Bu yarışmaya hayallerimi emanet ettim. Kompozisyonumda sesimi duyar mısınız diye bir soru sordum size. Sesimi duyan herkese çok teşekkür ederim.