Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
5. Sağlık Bakanları Konferansında Teknoloji Bağımlılığı paneli

5. Sağlık Bakanları Konferansında Teknoloji Bağımlılığı paneli

İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Konferansı "Daha Sağlıklı Ümmet için Köprüler Kurmak" başlığıyla 17-19 Kasım tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşti.

İslam dünyasının Sağlık Bakanlarını Çırağan Sarayı'nda bir araya getiren konferansın açılış konuşmalarını İİT Genel Sekreteri İyad bin Emin Madani, Endonezya Sağlık Bakanı Nila Farid Moeloek ve Türkiye Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu yaptı.

Konferans kapsamında iki gün boyunca Kanserle Mücadele, Acil Sağlık Durumlarına Hazırlık, Teknoloji Bağımlılığı, İİT Üyesi Ülkelerde Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesinde STKların katılımı, İİT Ülkelerinde Sağlığa ilişkin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri başlıklarında paneller düzenlendi.

Yeşilay işbirliğiyle gerçekleştirilen teknoloji bağımlılığı paneline İslam ülkelerinin Sağlık Bakanları ve üst düzey sağlık yöneticileri katılım sağladı. Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Klinik Psikolog Mehmet Dinç ve Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz teknoloji bağımlılığı panelinde söz alan konuşmacılardandı. Savaş Yılmaz Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) üzerine bir sunum yaparken Mehmet Dinç teknoloji bağımlılığı konusuna değindi. Panelin son konuşmacısı olan Broadway Lodge Kalkınma Direktörü Peter Smith, teknoloji bağımlılığının sonuçları ve bağımlılığı önleme yöntemleri üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Konferansın kapanış oturumuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılarak Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte kapanış konuşmalarını gerçekleştirdi. Konuşmasında İİT ülkelerinin birlik olması çağrısında bulunan Erdoğan, Türkiye'nin Nisan 2016'da ev sahipliği yapacağı İslam Zirvesi hazırlıklarını konuşmak üzere İİT Genel Sekreteriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Bir sonraki İİT Sağlık Bakanları konferansı 2017 yılında Suudi Arabistan'da düzenlenecek.