Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
8. “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" Yarışması Türkiye Final Sonuçları açıklandı

8. “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" Yarışması Türkiye Final Sonuçları açıklandı

Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye'de tüm okullarda uygulamaya geçirilen, bağımlılık temalı görsel ve edebi alanda eserlerin ödüllendirildiği "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yetenek yarışmasında Türkiye'de dereceye girenler açıklandı. Büyük ödül töreni ve festival 4 Mayıs'ta İstanbul'da!

Yeşilay tarafından "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yetenek yarışması kapsamında, her yıl ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen bağımlılık konulu yarışmada büyük ödül alanlar belli oldu. Bu yıl 8.'si düzenlenen yarışmaya 33.870 bin eser başvurdu. Turkcell sponsorluğunda, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 81 ilde düzenlenen "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" afiş, resim, karikatür, kompozisyon, şiir, kısa video yarışmasında, finale kalan il birincilerinin arasından Türkiye genelinde dereceye girenler belli oldu.

Tüm illerin yarışma birincilerine ödülleri Yeşilay şubeleri ve ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü birlikteliğinde düzenlenen törenlerle geçtiğimiz hafta verildi. Dereceye giren öğrencilerin eserleri Türkiye finali değerlendirmesi için Yeşilay Genel Merkezinde toplandı. Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, yazar Mevlana İdris Zengin ve tanınmış ressam İsmail Acar'ın da aralarında bulunduğu büyük jüri tarafından yapılan değerlendirme sonrasında Türkiye'de dereceye giren eserler belirlendi. Eser sahiplerine, 4 Mayıs'ta Yeşilay Genel Merkezinde düzenlenecek tören ve festivalle ödülleri verilecek. Yarışmada 81 il birincilerinin eserleri Sepetçiler Kasrı'nda sergilenecek.

Öğrenciler eserleriyle bağımlılıklara dikkat çekiyor

Yeşilay tarafından 2011 yılında İstanbul'da başlatılan ve bu yıl 8.'si Turkcell sponsorluğunda yapılan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışması, 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlükleri ile birlikte tamamlandı. İlkokul, ortaokul ve liselerde, "bağımlılık" konulu edebi ve görsel kategori olarak kompozisyon, şiir, afiş, resim, karikatür ve kısa video gibi alanlarda düzenlenen yarışma ile öğrencilerin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmeleri, sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji ve kumar bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkileri konusunda kendilerinde ve çevrelerinde farkındalık oluşturmaları amaçlanıyor.

Büyük Ödül Töreni ve Festival 4 Mayıs'ta İstanbul'da

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasında dereceye giren 81 ilin birincileri ve Türkiye'de dereceye girenler ile aileleri 4 Mayıs'ta düzenlenecek olan festival ile İstanbul'da bir araya geliyor. Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenecek olan, konser ve çeşitli etkinliklerin yer aldığı festivalin ardından Türkiye finali ödül töreni yapılacak.

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasının il birincilerine, bulundukları illerde yapılan törenlerle 500 TL para ödülü takdim edildi. Türkiye finalinde ise birincilere 5.000 TL, ikincilere 3.000 TL, üçüncülere ise 1.500 TL para ödülü verilecek. Ayrıca ülke genelinde dereceye giren öğrenciler Yeşilay tarafından "yurtdışı gezisi" ile ödüllendirilecek.

8. YEŞİLAY SAĞLIKLI NESİL SAĞLIKLI GELECEK YETENEK YARIŞMASI TÜRKİYE FİNALİ DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER
İl Kademe Kategori Derece Öğrenci İsmi Okul
MERSİN İlkokul Görsel Kategori 1. Aysima Ceylin Aksan Yenişehir Belediyesi Bilim ve Sanat Merkezi
ELAZIĞ İlkokul Görsel Kategori 2. Deniz Dilkaraoğlu Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi
ŞANLIURFA İlkokul Görsel Kategori 3. Esat Çiftçi Prof. Abdülkadir Karahan İlkokulu
YOZGAT İlkokul Görsel Kategori 1. Hatice Nevriye Karapınar Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi
IĞDIR İlkokul Görsel Kategori 2. Ayşegül Abuşka Yukarı Erhacı Ortaokulu
ERZURUM İlkokul Görsel Kategori 3. Yusuf Tekin Hasankale Ortaokulu
İSTANBUL Lise Görsel Kategori 1. Buğra Çimen İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi
RİZE Lise Görsel Kategori 2. Fatih Demir Rize Türk Telekom Güzel Sanatlar Lisesi
BALIKESİR Lise Görsel Kategori 3. Ece Yaşar Sındırgı Makbule Efe Anadolu Lisesi
IĞDIR İlkokul Edebi Kategori 1. Ece Zeren Doğan Hüsnü M. Özyeğin İlkokulu
KONYA İlkokul Edebi Kategori 2. Hatice Kübra Toprak Alaeddin İlkokulu
ÇANAKKALE İlkokul Edebi Kategori 3. Esila Bülbül Özlem Kayalı İlkokulu
MUĞLA Ortaokul Edebi Kategori 1. Can Çelikdemir Atatürk Ortaokulu
VAN Ortaokul Edebi Kategori 2. Şilan Gürel T.O.B.B. Ortaokulu
ZONGULDAK Ortaokul Edebi Kategori 3. Tuana Erke Mimar Sinan Ortaokulu
EDİRNE Lise Edebi Kategori 1. Tuğçe Gıcır Emel-Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
DİYARBAKIR Lise Edebi Kategori 2. Süleyman Emir Kaya Özel Diyarbakır Simya Fen Lisesi
SİNOP Lise Edebi Kategori 3. Elif Şahin Türkeli Anadolu İmam Hatip Lisesi