Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
9. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması Türkiye’nin Yeteneklerini Ödüllendirdi

9. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması Türkiye’nin Yeteneklerini Ödüllendirdi

Yeşilay’ın, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile; Türkiye’deki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulamaya geçirilen, bağımlılık temalı görsel ve edebi alandaki eserlerin yarıştığı, Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasının 2019 Türkiye Finali Ödül Töreni ve Çocuk Şenliği Sepetçiler Kasrı’nda düzenlendi.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk,  Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak ile ressam İsmail Acar’ın katıldığı törende, dereceye giren 19 öğrenciye ödül verildi.

Yeşilay’ın 2010 yılından bu yana Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek (SNSG) projesi kapsamında her yıl ülke genelindeki ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen bağımlılık konulu yarışmada, Türkiye finalistleri ödüllerine kavuştu.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 81 ilde düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması için 3 Mayıs 2019’da Yeşilay Genel Merkezi’nde düzenlenen törene; Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanı Seyfettin Toraman, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ile ressam İsmail Acar’ın katıldığı ödül töreni ve çocuk şenliğinde 81 ilin birincileri arasından seçilen 19 öğrenciye ödülleri takdim edildi.

Yeşilay’ın ev sahipliğinde bu yıl 9’uncusu düzenlenen SNSG yarışmasında açılış konuşmaları öncesinde ise TRT İstanbul Çocuk Radyosu Çoksesli Korosu, güzel şarkıları ile izleyenleri kendilerine hayran bırakan bir dinleti gerçekleştirdi. 

Prof. Dr. Öztürk: Çocuklarımız Asık Suratlı Yetişkinler Olmasın Diye
Tüm Yeşilay ailesi olarak bugün çok sevinçli ve keyifli olduklarını belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Öztürk, “185 bin 763 gence bağımlılıkla mücadelede mücadele kapsamında eserler yapmalarını rica ettik ve karşılığını aldık. Bu oldukça önemli. Onların berrak zihinlerinde bağımlılıkla mücadele temasının yer alması, hayatları boyunca kendileri ve çevreleri için bu mücadelede temel noktada bir mihenk taşı oluşturacak. Yarışmaya katılan her eser bizim için çok önemli. Çünkü o yaşta bağımlılıkla mücadeleyle ilgili eser üretebilmek, yarışmak ve burada olmak bizim için çok değerli. Katılan herkese tekrar teşekkür ediyorum. Eğer çocuklarımızın asık suratlı yetişkinlikler olmasını istemiyorsak, mücadeleyi erken yaşta başlatıp mutlu sağlıklı bireyler yetiştirmeliyiz. Yeşilay olarak çalışmaya devam ediyoruz, desteklerinizi bekliyoruz,” dedi.

Dr. Albayrak: Yeşilay Çatısı Altında Her Zaman Bir Yeriniz Var
Ödül töreninde söz alan Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak ise Yeşilay’ın bu ve benzeri faaliyetleri yapmasının mecburiyetine dikkat çekti: “Bu ve benzeri faaliyetler bizim için bir mesuliyet. Gençlerimizin katılımı büyük bir irade gerektiriyor. Herkese teşekkür ederiz. Daha büyük teşekkürü ise buradaki yavrularımıza, gençlerimize ve onları destekleyen öğretmenlerimize ve yanlarında olan herkese göndermek istiyoruz. Tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum. Yeşilay çatısı altında her zaman bir yeriniz olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bizler ablalarınız, abileriniz olarak buralardayız.

Dr. Albayrak daha önceki senelerdeki tecrübelerin beklentilerini yükselttiğini, çıtanın her sene biraz daha yükseltileceğini belirtti.

Bilgili: Yarışma, Son 3 Yılda Yurt Sathına Yayıldı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili de bağımlılık halinin hem bireysel hem de toplumsal olarak içinde bulunulan toplumu tehdit eden en önemli problemlerden biri olduğuna dikkati çekti.

Bilgili, Yeşilay Cemiyeti ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle 9 yıldır sürdürülen yarışmanın önemli bir noktaya geldiğini, 6 yıl boyunca sadece İstanbul'da gerçekleştirilen yarışmanın son 3 yıldır yurt sathına yaydıklarını kaydetti.

İsmail Acar: SNSG, Toplumda Güzel Bir Farkındalık Yaratıyor
Ödül töreninde söz alan bir başka isim olan ressam, enstalasyoncu ve illüstrasyoncu İsmail Acar, “Kültür ve sanatı teşvik eden ülke genelinde büyük katılımla gerçekleştirdiği böyle bir organizasyon için Yeşilay’a teşekkür ederim. Geçen yıl ödül alan, ancak bu yıl ödül alamayan bir öğrencimizi aradım. Aldığı ödül ile ailesine 3 tane yatak satın almış. Yani, Yeşilay aslında ödül versede vermesede, az ödül de versa çok ödül de verse; Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdiği bu organizasyonda toplumda güzel bir farkındalık yaratıyor. En önemli, şey burada katılımı sağlamak. Bu anlamda da çok değerli bir organizasyon. Emeği geçen herkese ayrıca teşkkür ediyorum,” dedi.

185 Binden Fazla Eser Arasında 19’u Dereceye Girdi
Bu yıl 9.’su düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasına 16 bin 476 okuldan 185 bin 763 eser başvurusu yapıldı. Çocuklar ve gençler arasında bağımlılıkla mücadele alanında farkındalık oluşturmak ve bilinç düzeyini artırmayı hedefleyen yarışmanın ilk etabında il birincileri seçilerek ödül törenleri düzenlendi. 16 Nisan 2019’da toplanan Türkiye Finali jürisi 81 il birincisinin arasından görsel ve edebi kategorilerde ilkokul, ortaokul ve liselerde ilk 3’e giren eserleri belirledi.

Son 2 yıldır tüm Türkiye’de düzenlenen yarışmanın ödül töreni 3 Mayıs’ta Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilecek. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasının il birincilerine, bulundukları illerde yapılan törenlerle 500 TL para ödülü takdim edildi. Türkiye finalinde ise birinciler 5.000 TL, ikinciler 3.000 TL, üçüncüler ise 1.500 TL para ödülü almaya hak kazandılar.

Büyük Ödül Sahipleri/Türkiye’de Dereceye Girenler

9. YEŞİLAY SAĞLIKLI NESİL SAĞLIKLI GELECEK YETENEK YARIŞMASI TÜRKİYE FİNALİ DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

İl Kademe Kategori Derece Öğrenci İsmi Okul
MUĞLA İlkokul Görsel Kategori 1. Asya Makbule KILIÇ Özel Türk Koleji Marmaris İlkokulu
DİYARBAKIR İlkokul Görsel Kategori 2. Ardıl AKÇAY Diyarbakır Bilim ve Sanat Merkezi
DÜZCE İlkokul Jüri Özel Ödülü- Görsel K. Ayfer KILIÇ Şerefiye İlkokulu
KÜTAHYA İlkokul Görsel Kategori 3. Dila ÖZKAN Milli Egemenlik İlkokulu
AMASYA Ortaokul Görsel Kategori 1. Yağmur ALBAYRAK Şehit Öğretmen Mehmet Kapusuz Ortaokulu
ERZİNCAN Ortaokul Görsel Kategori 2. Hayrunnisa YUMUK Erzincan Türk Telekom Binali Yıldırım Ortaokulu
UŞAK Ortaokul Görsel Kategori 3. Elif Ay Mehmet Emin Hoşgör Ortaokulu
ORDU Lise Görsel Kategori 1. İdil Dilara KAHRAMANOĞLU Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi
EDİRNE Lise Görsel Kategori 2. Serkan GÜN Meriç Çok Programlı Anadolu Lisesi
BOLU Lise Görsel Kategori 3. Alikan ÇETİN Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi
ARDAHAN İlkokul Edebi Kategori 1. Beyzanur Berrak KAHYA Cemal Ve Zekiye Vatan İlkokulu
KÜTAHYA İlkokul Edebi Kategori 2. Mehmet DUMLUPINAR Sofular İlkokulu
KOCAELİ İlkokul Edebi Kategori 3. Bedirhan Murat ÇAKİN Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu
İZMİR Ortaokul Edebi Kategori 1. Melek Yaren KILIÇARSLAN Özel Oluşum Ortaokulu
YALOVA Ortaokul Edebi Kategori 2. Zehra PALIT Özel Yalova Doğa Ortaokulu
ZONGULDAK Ortaokul Edebi Kategori 3. Yağmurnaz KURNAZ Kozlu Ortaokulu
ELAZIĞ Lise Edebi Kategori 1. Mustafa Buğra GÜLER >Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi
ISPARTA Lise Edebi Kategori 2. Selin KARACA Özel Isparta Bahçeşehir Anadolu Lisesi
BALIKESİR Lise Edebi Kategori 3. Elif SAL Bandırma Anadolu İmam Hatip Lisesi