Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Açık alanlarda yüzde yüz dumansız hava sahasını destekliyoruz

Açık alanlarda yüzde yüz dumansız hava sahasını destekliyoruz

Yeşilay, asırlık geçmişi ile hem ulusal hem de uluslararası boyutta bağımlılıklarla mücadelesini sürdürmektedir. Tütün bağımlılığı ise günümüzde bağımlılıkların en yaygını olarak ön plana çıkmaktadır. Bugün dünyada her yıl 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu sayı her 10 saniyede bir kişinin sigaradan ölmesi anlamına gelmektedir.

Tütün ve sigara bağımlılığını önleyici uygulamalarıyla Sağlık Bakanlığı ile de ortak çalışmalar yapan Yeşilay’ın yine Bakanlık ile birlikte yürüttüğü 'Yeşil Dedektör' uygulaması da kapalı mekanlarda yaşanan yasa ihlallerine karşı vatandaşların ilgi gösterdiği adreslerden biri olmuştur. Ancak, son dönemde kapalı alanlarda gerçekleşen denetimlerin dışında açık alanlarda da sigara içilmesi noktasında şikayetler bulunmaktadır.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: “YÜZDE YÜZ DUMANSIZ HAVA SAHASI İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ”
Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk; Yeşilay olarak sigara ve tütün kullanımının içeride ya da dışarıda, her türlü kullanımından toplumu korumayı amaçladıklarının altını çizerek: “Açık alanlar, tütün kullanımının yasal olduğu yerler olduğu için sadece sigara tüketen insanların kullandığı alanlara dönüşüyor. Yeşilay olarak bizler, açık alanların sigara kullanmayan vatandaşlar tarafından da pasif içici durumuna düşmeden kullanılabilir olacak şekilde yasaların yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz. Bu alanda da çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Türkiye Tütün Kontrolü Düzenlemelerini Yerine Getiren 8 Ülke Arasında
Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) sigara tüketiminin azaltılması için tütün kontrolü konusunda belirlenen düzenlemelerini en üst seviyede yerine getiren 8 ülke arasındadır. Ayrıca, Türkiye MPOWER kriterlerinin tümünü hayata geçiren ilk ülke olarak DSÖ tarafından 2013 yılında örnek ülke seçilmiş ve prestij ödülünün sahibi olmuştur. Son dönemde düz paket uygulamasına yönelik bir mevzuat çalışması ve sigarayı bırakmayı teşvik edecek düzenlemeler de yapılmaktadır.