Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Tütün ürünlerinin görüntülenme ve satışına kısıtlama geliyor

Tütün ürünlerinin görüntülenme ve satışına kısıtlama geliyor

İçeriğinde tütün ürünleri(sigara, nargile, puro) ile ilgili de kapsamlı düzenlemelerin de yer aldığı ‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’; TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edildi.

Sağlık alanında düzenlemeleri içeren ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edilen ‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’, tütün ürünleriyle(sigara, nargile, puro) ilgili de önemli değişiklikleri kapsıyor. Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek olan teklif tütün ürünlerinin(sigara, nargile, puro) görüntülenme ve satışına kısıtlamar getirmesinin yanı sıra sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde ve üniversite yerleşkelerinde tütün ürünlerinin satışı yapılamayacağına dair düzenlemeleri içeriyor.

Tütün ürünlerinin(sigara, nargile, puro) görüntülenme ve satışına kısıtlama geliyor.

Yapılan düzenlemeler kapsamında televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda tütün ürünleri(sigara, nargile, puro) kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek. 

Diğer yandan; sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde ve üniversite yerleşkelerinde tütün ürünlerinin(sigara, nargile, puro) satışı yapılamayacak. Tütün ürünleri(sigara, nargile, puro) paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan, yüzde 65'ten yüzde 85'e çıkarılacak.

Bütün tütün ürünlerinin(sigara, nargile, puro) üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak.

Türkiye'de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri(sigara, nargile, puro); markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil olmak üzere, aynı şekilde tasarlanan düz ve standart paket biçiminde piyasaya arz edilecek.

Sigara paketlerinin üzerinde markanın logosu olmayacak. Marka, paketin sadece bir yüzeyine ve bu yüzeyin yüzde 5'ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri konulamayacak. Bu kurallar, birden fazla paketi bir arada bulunduran tütün ürünleri(sigara, nargile, puro) kutuları için de geçerli olacak. Tek tip olarak tasarlanan sigara paketleri ile ilgili hususlar, Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle düzenlenecek.