Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Uluslararası Yeşilay Federasyonu kuruluyor

Uluslararası Yeşilay Federasyonu kuruluyor

Yeşilay uluslararası alandaki faaliyetlerini bir üst aşamaya taşıyarak, küresel bir sivil toplum kuruluşu olmak için adım attı. Bugüne kadar dünyanın dört bir yanında teşkilatlanmaya giden Yeşilay, Uluslararası Yeşilay Federasyonu’nun kuruluş deklarasyonunu 30 ülkenin katılımı ile 8 Nisan’da İstanbul’da imzalayacak.

Bir asırdır Türkiye'de bağımlılıkla mücadelesini sürdüren Yeşilay, uluslararası alandaki büyüme ve organizasyon yapısını federasyon düzeyine taşıyor.

Bağımlılıklarla mücadelede Türkiye'yi örnek ve lider bir ülke yapmayı ve misyonunu dünyaya taşımayı hedefleyen Yeşilay'ın çağrısı ile dünyanın dört bir yanındaki 30 ülkenin Yeşilayları Türkiye'nin liderliğinde bir federasyon çatısı altında birleşme kararı aldı. Bağımlılıklarla mücadeleye küresel bir vizyon getirmek ve topyekun bir mücadele başlatmak amacıyla hayata geçirilen Uluslararası Yeşilay Federasyonu'nunkuruluş deklarasyonu 30 ülkenin katılımı ile 8 Nisan'da İstanbul'da imzalanacak.

Uluslararası Yeşilay Federasyonu, kapsamı olarak bütün bağımlılıklarla mücadele eden dünyadaki ilk örgütlenme özelliğini taşıyor. Federasyonun kuruluş toplantısına, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çin (Sincan Uygur Özerk Bölgesi), Endonezya, Fildişi Sahilleri, Filistin, Gürcistan, Karadağ, Kenya, Kıbrıs (KKTC), Kongo, Kosova, Lübnan, Malezya, Mali, Nijer, Nijerya, Pakistan, Senegal, Somali, Sudan, Tanzanya, Tayland, Uganda ve Yemen'den ülke Yeşilaylarının temsilcileri katılacak ve ortak bir deklarasyona imza atacaklar.

Yeşilay'ın Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Dünya Sağlık Örgütü, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Dünya İslami Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA) gibi devletlerarası teşkilatlarla olan işbirliği ve çalışmaları da uluslararası teşkilatlanmasına önemli bir destek sağlıyor. Federasyona dahil olan Bosna Hersek, Filistin, Karadağ, Malezya, Tayland, Lübnan, Kongo, Kıbrıs, Arnavutluk, Kenya, Kosova, Senegal, Mali, Fildişi Sahilleri, Bangladeş, Uganda, Nijerya, Yemen, Tanzanya, Sırbistan ve Çin-Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde son yıllarda madde kullanım oranlarında artış dikkat çekiyor.

Bağımlılıklar tüm ülkelerde büyük bir sorun haline geldi
Filistin'de işgale bağlı nedenlerle artış olduğu gözlenen madde bağımlılığı, Gazze ve Batı Şeria'da son yıllarda ciddi bir toplumsal sorun haline geldi. Ortadoğu'da bağımlılık yapıcı madde sorununun yaygın olduğu diğer bir ülke ise Yemen. Yemen'de erkeklerin yüzde 75'i ve kadınların yüzde 45'i kat denilen maddeyi kullanıyor. Körfez ülkelerine doğru yoğunlaşan uyuşturucu trafiği, ülkedeki uyuşturucu kullanımını da her geçen gün arttırıyor.

Uluslararası Yeşilay Federasyonu çatısı altındaki diğer bir ülke Bosna Hersek'te ise savaş sonrası toplumlara özgü travmatik özellikler ve buna bağlı yüksek oranlarda alkol ve uyuşturucu kullanımı dikkat çekiyor. Lübnan ise alkol kullanımında İslam ülkeleri arasında birinci sırada yer alıyor. Ülkede aynı zamanda ciddi boyutlarda nargile kullanımı söz konusu.

Uluslararası Yeşilay Federasyonu, tüm bağımlılık türleri için ülkelerin ortak strateji ve işbirliği imkânları geliştirmesi sağlayarak, etkin bir küresel mücadele hedefliyor.

Dokümanlar

ULUSLARARASI YEŞİLAY FEDERASYONU TOPLANTI PROGRAMI

pdf
İNDİR

ULUSLARARASI YEŞİLAY FEDERASYONU TOPLANTI AFİŞİ

jpg
İNDİR