Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilay Bağımlılıkla Mücadele Deneyimini BM’de 200 Ülkeyle Paylaşacak

Yeşilay Bağımlılıkla Mücadele Deneyimini BM’de 200 Ülkeyle Paylaşacak

Bağımlılıkla mücadelede uluslararası arenada güçlü bir konuma sahip olan Yeşilay, 12-16 Nisan tarihlerinde Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından düzenlenen Narkotik Uyuşturucular Komisyonu Toplantısı’na (CND) yer alacak. Pandemi koşulları nedeniyle online olarak gerçekleşecek 64’üncü CND oturumunda deneyimlerini paylaşacak olan Yeşilay, bağımlılıklarla mücadeleye küresel düzeyde sağladığı katkıyı daha da güçlendirecek.
 
CND kapsamında Türkiye Yeşilay’ının liderliğinde Avusturya, Brezilya, Fas, Gürcistan, Hindistan, Endonezya, Kuzey Kıbrıs, Malezya, Nepal, Nijerya, Uganda, Ruanda, Sudan, Somali, Tayland Ülke Yeşilaylarının da katılımları ile ayrı oturum düzenlenecek. Oturumlarda bağımlılıklarla mücadelede güncel durum ve çalışmalarını ülkelerin deneyimleriyle birlikte 200 ülkeye anlatılacak.

COVID-19 ve bağımlılıklar öne çıkan konular arasında

COVID-19 salgınının ilk gününden itibaren önemli projelere imza atan ve salgının bağımlılıklar üzerindeki etkilerini en aza indirmek adına önleme faaliyetlerini sürdüren Yeşilay, bu deneyimini Birleşmiş Milletler’de de (BM) paylaşacak. Program kapsamında “COVID-19 Dönemi Küresel Önleme Uygulamaları ve Politikalarının Yeniden Çerçevelenmesi”, “COVID-19 Pandemisi STK’ların Uyuşturucu Maddelere Dair Politika Yapım Sürecine Katılımını Nasıl Etkilemiştir?” ve “Krizden Alınan Dersler – COVID Pandemisi Sürecinde İyileştirme Çalışmaları” başlıklı üç oturum gerçekleştirilecek.

Kadın bağımlıların tedavisinde YEDAM modeli 

Kadın bağımlıların tedavisi ile ilgili pek çok çalışma yapan ve bu alanda öncülüğü üstlenen Yeşilay, Mart ayında düzenlediği Bağımlılıklarla Mücadele ve Kadın webinarın ardından; CND toplantısında da bu konudaki birikimini paylaşacak. “Kadın Kullanıcıların Madde Bırakma Serüvenlerini Anlama ve Müdahalenin Getirileri” başlıklı bir oturum gerçekleştirecek olan Yeşilay, kadınlara özel tedavi yöntemlerinin önemini, bu alanda atılan adımları ihtiyaçları ve çözüm önerilerini anlatacak. Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) bünyesinde bu alana özel olarak odaklanan kurum, bu kapsamda yürüttüğü çalışmalarla dünyaya örnek olacak.