Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilay, Dünya Sağlık Örgütü'nün bağımlılık davranışları toplantılarına ülkemiz adına katkıda bulunmaya devam ediyor

Yeşilay, Dünya Sağlık Örgütü'nün bağımlılık davranışları toplantılarına ülkemiz adına katkıda bulunmaya devam ediyor

Yeşilay, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün davranış bağımlılığı alanında her yıl dünya otoritelerini ve uzmanlarını bir araya getirdiği uzmanlar toplantısına her yıl katılarak Türkiye adına katkı sağlamaya devam ediyor.

Dünya çapında kullanılan tanı kriterleri kitabı ICD-11 'de yer almak üzere online oyun bağımlılığı ve online kumar bağımlılığı tanı kriterlerinin çalışıldığı toplantıya Yeşilay Genel Başkan Vekili Dr. Mehmet Dinç ile Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak katıldı. Çin’de gerçekleşen ve 25 ülkeden 40’ın üzerinde uzmanın katılım gösterdiği toplantıda Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak’ın geçen yıl Yeşilay adına online bağımlılıklar ile ilgili yaptığını araştırmayı paylaştığı bilimsel sunum büyük ilgi gördü.

Geçen Yıl Yeşilay Ev Sahipliğinde Gerçekleşmişti
Yeşilay, 9 Kasım-1 Aralık 2017 tarihlerinde DSÖ’nün teknoloji bağımlılığı alanında uzman isimlerinin bir araya geldiği Davranış Bağımlılığının Halk Sağlığına Etkileri 4. Toplantısı’na ev sahipliği yapmıştı. Toplantıda online oyun ve online kumar bağımlılığı üzerine hastalık, önleme, koruma, tedavi, rehabilitasyona dair tüm konular ele alınmıştı. DSÖ’nün hastalık sınıflandırmalarını kararlaştıracağı ICD-11 (Uluslararası Hastalık Sınıflandırmaları) için hazırlıklar yapılmıştı. Bu kapsamda Haziran ayında gerçekleştirilen ICD-11’de online oyun ve kumar bağımlılığı resmen bir hastalık olarak tanımlanmıştı.