Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilay Edirne’den Hakkâri’ye Bağımlılıklarla Mücadelesini Sürdürüyor

Yeşilay Edirne’den Hakkâri’ye Bağımlılıklarla Mücadelesini Sürdürüyor

Türkiye’nin 81 ilinde tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji ve kumar bağımlılıkları ile mücadelesini sürdüren Yeşilay, 8 şubesinin hazırladığı projelerle T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı’na seçildi. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bağımlılıkları önlemek için iyi ve sağlıklı yaşam bilinci kazandıracak projeler hazırlayan Yeşilay şubeleri, Bakanlıktan aldıkları destekle projelerini hayata geçirecek.
 
Yeşilay şubelerinin desteklerinin bağımlılıklarla mücadeleyi güçlendirmek açısından çok önemli olduğunu belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları söyledi:
 
“Sağlıklı bir gelecek için bağımlılıkla mücadele etmek, özellikle de gençlere ulaşmak büyük önem taşıyor. Yeşilay olarak bizim de önceliğimiz, sağlıklı ve bağımlılıktan uzak nesillerin yetişmesine katkı sağlamak; bu konuda pek çok çalışma gerçekleştiriyoruz ve şubelerimizi de yeni projeler geliştirmeleri için sürekli teşvik ediyoruz. Bu kapsamda Adıyaman, Amasya, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Hakkari, İstanbul Avcılar ve Yalova şubelerimiz bulundukları ildeki ihtiyaçları gözlemleyip farklı yaş gruplarının dahil olacağı çeşitli projeler tasarladılar. Bu projelerin gerçekleştirilmesi noktasında Bakanlığımızın desteğini almak, hazırlanan projelerin yüzlerce diğer proje arasından seçilmesi elbette bizim için büyük bir mutluluk. Çalışmalarımızın başarıya ulaşmasında şubelerimizin varlığı ve çabaları çok önemli olmakla birlikte; kendi illerindeki ihtiyaçları belirleyerek projeler yapmaları da bizi güçlendiriyor. Bu önemli yolda mücadelemizin en büyük destekçisi olan şubelerimizi bir kez daha tebrik ediyor; bu projeler sayesinde sağlıklı nesillerin yetişmesine sağladığımız katkının artmasını diliyoruz.”

Spordan sanata pek çok alandaki projelerle 3 bin 500 gence ulaşılacak

Yeşilay şubeleri tarafından geliştirilen projeler, bölgedeki ihtiyaçlar ve öncelikler doğrultusunda hazırlandı. Adıyaman Şubesi “Nesl-i Şahane” projesiyle 12-29 yaş aralığında çocuk ve gençlerin sosyal ve kültürel gelişimini desteklerken, Amasya Şubesi “Kitap Kahve” projesi kapsamında teknoloji bağımlılığına maruz kalan öğrenciler için kitap okuma, kişisel, sosyal ve sportif faaliyetleri düzenleyecek. Diyarbakır Şubesi “Yeşilay Robotik Kafe” projesiyle dezavantajlı gençlerin toplumsal hayata uyum sağlamasını sağlarken onlara uluslararası arenada akranlarıyla rekabet edebilecek donanımları kazandıracak. Edirne Şubesi “Bisiklet Özgürlüktür. Bağımlı Olma Özgür Ol” projesiyle gençler arasında bisiklet kullanımını teşvik ederken, Erzincan Şubesi’nin “Yeşilay Gençlik Parkı” sayesinde eğlenceli zaman geçirmeyi bağımlılık ve zararlı alışkanlıklar ile bağdaştıran gençler spor ile birlikte sağlıklı ve eğlenceli vakit geçirebilecekleri fikriyle tanışacaklar. Hakkâri Şubesi “Yeşilay Kitap Kahve” projesiyle gençlerin kendi potansiyellerini tam anlamıyla gerçekleştirebilecekleri fırsatlar sunarken, İstanbul Avcılar Şubesi “Yeşil Pota”projesi kapsamında gençleri basketbol disipliniyle tanıştıracak ve Yalova Şubesi “Zümrüt” projesiyle kütüphane kurarak gençlere okuma alışkanlığı kazandıracak.

Projeler kapsamında çeşitli sportif ve kültürel aktiviteler gerçekleştirilecek; Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında eğitimler ve akran eğitimleri verilecek. Projelerle yaklaşık 3 bin 500 gence ulaşılacak.