Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilay ile İBB iş birliği protokolü imzaladı

Yeşilay ile İBB iş birliği protokolü imzaladı

Yeşilay ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bağımlılıkla daha güçlü bir şekilde mücadele etmek için iş birliği protokolü imzaladı. "Bağımlılıkla Mücadelede Güç Birliği" olarak ifade edilen protokol, Yeşilay’ın İstanbul’da açacağı bağımlılık rehabilitasyon merkezlerinin yer tahsislerinin tamamlanması öncelikli olmak üzere eğitim, kültür, sanat, spor ve teknoloji alanlarında işbirliği ve lojistik desteği kapsıyor.

Yeşilay Genel Merkezinde düzenlenen törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı. İmzalanan protokol kapsamında öncelikle Yeşilay’ın Beykoz, Arnavutköy ve Büyükçekmece’de açacağı bağımlılık rehabilitasyon merkezlerinin yer tahsislerinin tamamlanması, lojistik destek sağlanması ve bağımlılara ücretsiz ayaktan psiko-sosyal destek veren Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinin (YEDAM) İstanbul genelinde yaygınlaştırılması planlanıyor.

İmza töreninde açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "Bağımlılıkla mücadele çerçevesinde ilk olarak Yeşilay Danışma Merkezleri ile başladı. Başakşehir İlçe Belediye Başkanlığım döneminde açtığımız YEDAM uygulamasının faydalarını gördük. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başladıktan sonra İstanbul genelinde bu değerli çalışmayı başlatmamız gerektiği konusunda hemfikir olduk. Yeşilay ile görüşmeler yaptık, birlikte çalıştık. İlk aşamada 4 ilçede başlayacağız, daha sonra ise her ilçede bir tane olacak şekilde YEDAM merkezi açmayı planlıyoruz. Dileriz bu çalışmalar ülkemizin dört bir köşesine yayılır ve daha çok bağımlıya ve ailelerine umut olur." diye konuştu.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, yapılan protokolün önemine değinerek "Bağımlılıkla mücadele için devlet, sivil toplum, yerel yönetimler, vatandaş el ele vererek mücadele ettiğinde başarıya ulaşacaktır. Yeşilay’ın her zaman en büyük destekçisi olan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile bugün çok önemli bir protokol imzalıyoruz. Biz de bu işbirliğini Bağımlılıkla Mücadelede Güç Birliği olarak ifade ediyoruz. Bu kapsamda Rehabilitasyon Merkezleri için yer tahsislerinin yanı sıra birçok projemizde işbirliği yapacağız." dedi. YEDAM'ın gençlerin tekrar bağımlı olmalarını önlemek için kurulduğunu dile getiren Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, ayaktan terapi hizmeti verdiğimiz YEDAM’dan bir sonraki adım olan yatılı rehabilitasyon modeli için ise dünyada birçok örneği inceleyip Türkiye'ye en çok uyan modeli hayata geçirdiklerini kaydetti.

YEDAM sayesinde renklerini geri kazanan bağımlılar Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nin hobi atölyelerinde birbirinden güzel çalışmalar yapıyorlar. İmza töreninin ardından Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, YEDAM’da terapi hizmeti alan bir danışanımız tarafından yapılan cami maketini İBB Başkanı Mevlüt Uysal’a hediye etti ve Yeşilay rozeti taktı.