Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
 Yeşilay ISSUP’un Meksika’da gerçekleşen yıllık zirvesine katıldı

Yeşilay ISSUP’un Meksika’da gerçekleşen yıllık zirvesine katıldı

Uluslararası Madde Bağımlılığı Uzmanları Derneği’nin (ISSUP) yıllık zirvesi, 71 ülkeden 300’ün üzerinde uzmanın katılımıyla Meksika’nın Cancun kentinde toplandı. Yeşilay’ın da yer aldığı zirvede uzmanlar bağımlılıkla mücadele alanında güncel bilimsel araştırmaları değerlendirdi.

Uluslararası Madde Bağımlılığı Uzmanları Derneği’nin (ISSUP) yıllık zirvesi, 71 ülkeden 300’ün üzerinde uzmanın katılımıyla Meksika’nın Cancun kentinde toplandı. Yeşilay’ın da yer aldığı zirvede uzmanlar dört gün boyunca çalışma gruplarında bağımlılıkla mücadele alanında güncel bilimsel araştırmaları değerlendirdi, iyi uygulama örneklerini inceledi ve ülkelerinde edindikleri tecrübeleri birbirleriyle paylaştı.

Zirve kapsamında Önleme Uzmanları Danışma Grubunun atölye çalışmalarına katılan Yeşilay temsilcileri, hazırlanmakta olan Uluslararası Önleme Müfredatını inceledi. Hâlihazırda uluslararası arenada taslak olan müfredatın Yeşilay’ın Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı ile (TBM) örtüşmesi ve Mili Eğitim Bakanlığıyla ülke genelinde 2014’ten bu yana uygulanması dikkatleri çekti.

Yeşilay, dünya standartlarında önleme yapıyor
Zirvenin üçüncü gününde Önleme Uzmanları Danışma Grubuna Yeşilay’ın eğitim program ve içerikleri ile önleme alanındaki projeleri sunuldu. Yaş grupları özelinde hazırlanan modüllerle ulusal düzeyde uygulanan okul tabanlı önleme programı TBM ile Yaşam Becerileri ve Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM) Programları katılımcıların beğenisini topladı. Özellikle TBM’nin yurt genelinde yaygın koordinatör, formatör ve uygulayıcı ağı ile 11 milyon öğrenciye ulaşması uzmanların ilgisini çekti. Uzmanlar ulaşılan sayı bakımından TBM’nin dünyanın en büyük önleme programlarından biri olduğunu ifade ettiler. TBM kazanımları ile ilişkili olarak hazırlanan Mavi Kırlangıç Çocuk Dergisi, Yeşilcan karakterli öykü kitapları, kısa film, animasyon ve diğer eğitsel yayınlar ile ebeveynlere yönelik çalışmalar önleme uzmanları tarafından incelendi ve takdir edildi. Uzmanlar ‘Benim Kulübüm Yeşilay’, ‘Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek’, ‘Sağlık Elçileri’ ev ‘İş Yaşamını İyileştirme’ projelerini birer iyi uygulama örneği olarak tanımladı.

"Türkiye hayal ettiklerimizi gerçekleştiriyor"
Uluslararası Müfredat Hazırlama Grubuna liderlik eden Dr. Zili Sloboda önleme alanında sivil toplum ve kamu arasında sağlanan işbirliğinin önemine dikkat çekerek "Anlatılanlar çok etkileyici. Önleme alanında yıllardır hayalini kurduğumuz şeyler bunlar. Türkiye yıllardır hayal ettiklerimizi gerçekleştiriyor" dedi. William Crano ise Yeşilay’ın önleme çalışmalarını bir bütün olarak ele aldığını ve önlemenin tüm alanlarını başarılı şekilde doldurduğunu ifade ederek "Türkiye önlemede pek çok ülkenin ilerisinde, gelişmiş ülkelerde bile henüz bu kadar mesafe alamadık" dedi.

Önleme uzmanları Yeşilay’ın eğitim programları ve eğitsel içeriklerinin bölge ülkelerine transfer edilebileceğini ifade ederken "Batı merkezli içerikler kültürel bariyerlerine takılabiliyor. Ancak Yeşilay’ın içerikleri bu bariyeri rahatlıkla aşabilir. Bölge ülkelerinin önleme alanında Yeşilay’dan öğreneceği çok şey var" dedi. Bazı uzmanlar uluslararası müfredat tamamlandıktan sonra bölge ülkelerine yönelik koordinatör ve uygulayıcı eğitimlerinin de Yeşilay üzerinden kurgulanabileceği önerisini getirdi.