Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
 Yeşilay, rehber öğretmenlerini bağımlıklıklara müdahale için eğitiyor

Yeşilay, rehber öğretmenlerini bağımlıklıklara müdahale için eğitiyor

Bağımlılıklarla mücadelede ülkemizde ve dünyada etkin faaliyetler yürüten Yeşilay, yeni ve çok önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor. "Tütün, Alkol, Uyuşturucu Madde Kullanan Ergenler İçin Okul Temelli Müdahale Programı-Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM)” kapsamında rehber öğretmenlere eğitimler veren Yeşilay, okullarda öğrencinin madde kullanım durumunun daha en başında fark edilmesini sağlayarak bağımlılığı önlemeyi hedefliyor.

Yeşilay bağımlılıklarla mücadele amacıyla, okullarda görev yapan rehber öğretmenlerin eğitilmesine yönelik Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM) programını hayata geçiriyor. 2014 yılından beri sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanlarında yaş gruplarına özelleştirilmiş ve alan uzmanları tarafından hazırlanmış içeriklerden oluşan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) bilinç oluşturma, önleme ve koruma amacıyla uygulanmaya devam ediyor. Yeşilay okullarda bağımlılıklara müdahale amacıyla OBM’yi de bu yıl itibariyle hayata geçiriyor.

Yeşilay, OBM kapsamında ilk pilot uygulamayı,İstanbul’da riskli bölgelerdeki liselerde görev yapan gönüllü rehber öğretmenlere Yeşilay Genel Merkezi/Sepetçiler Kasrı’nda Ocak ayında başlattı. Prof. Dr. Kültegin Ögel tarafından verilen eğitimlerde, öğrencinin durumunun nasıl tespit edileceği, madde kullandığının öğretmen tarafından nasıl anlaşılacağı, gencin tedaviye nasıl ikna edebileceği, ailenin durumdan haberdar edilmesi ve desteklenmesi, aile içi ilişkilerin tespiti, öğrencinin riskli durumdan ailesinin desteğiyle nasıl kurtulabileceği anlatıldı. Program sonunda eğitimi başarı ile tamamlayan rehber öğretmenlerin okullarında risk taraması yapmaları ve kullanıcı durumdaki öğrencilerle çalışmaya başlaması bekleniyor. Pilot çalışma süresince rehber öğretmenlere Yeşilay tarafından süpervizyon desteği de verilecek.

“Hedefimiz bağımlılık oluşmadan, en başında önleyebilmek”

OBM çalışmalarının 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri ile ülke geneline yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirten Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, rehber öğretmenlerin gençlerin bağımlılıklardan korunmasında çok kritik bir rolü olduğunu söyledi. Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Bağımlılık bir süreç ve her bir bağımlılık birbirinin tetikleyicisi. Bir sigara alkole ve uyuşturucu maddeye geçişi kolaylaştırıyor. 96 yıldır bağımlılıklarla mücadele eden bir kurum olarak; önleyici, koruyucu çalışmalarımıza Okullarda Bağımlılığa Müdahale (OBM) programını dahil ettik. Herhangi bir bağımlılık yapıcı maddeyi kullanan öğrencimize kullandığı maddeyi bıraktıracak ve bağımlılığı önleyecek müdahaleler bütününü içeren OBM) ile; rehber öğretmenlerin bu konuda etkin çalışarak, süpervizyon desteğimizle öğrencilerinin bağımlılıktan kurtulmasına destek olmasını amaçlıyoruz. Pilot uygulamasını gönüllü rehber öğretmenlerle başlattığımız bu programın kısa zamanda ülke geneline yayılmasını ve başarılı sonuçlar elde etmesini diliyorum” dedi.

Tedavisi yapılacak kullanıcı öğrencileri bildirme yükümlülüğü kalktı

OBM’yi hayata geçirmek istediklerinde rehber öğretmenlerin kullanıcı durumunda olan öğrencileri kanunen bildirme yükümlülüğü olduğunu ve bu durumun çocuk ve gençlere yardım etmeyi zorlaştırdığını belirten Yılmaz, kanun değişikliği için başvuru yaptıklarını ve ilgili kanun değişikliğinin kabul edildiğini belirtti. Buna göre TCK’nın 279. maddesinde düzenlemeye gidilerek tedavisi yapılacak öğrencilerin bu sürecini kolaylaştırmak ve onları hayata kazandırmak için rehber öğretmenlerin kanunen polise bildirim yükümlülükleri kaldırıldı.