Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilay’a 5 yıllık bağımlılıkla mücadele eylem planında önemli görevler

Yeşilay’a 5 yıllık bağımlılıkla mücadele eylem planında önemli görevler

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu toplantısı, Başbakan Yardımcısı Akdağ başkanlığında gerçekleştirildi. Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak'ın da yer aldığı toplantıda Yeşilay'ın önleme ve rehabilitasyon çalışmalarının süreçleri de konuşuldu.

Bağımlılık ile Mücadele Yüksek Kurulu toplantısı, Başbakan Yardımcısı Akdağ başkanlığında gerçekleştirildi. Kalkınma Bakanlığında düzenlenen toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak, Genel Sekreter Av. Osman Baturhan Dursun ve Genel Müdür Savaş Yılmaz katıldı.

Toplantıda bağımlılık konusunun bütün dünyayı tehdit eden çok önemli bir problem olduğunu, Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulunun bağımlılık tehlikesinden korunmak için 5 yıllık, 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı hazırladığı konuşuldu. Eylem planına göre mücadele; arzla mücadele, taleple mücadele, danışmanlık, tedavi, rehabilitasyon ve uyum hizmetleri ve konunun iletişim olmak üzere 4 ana başlık altında toplandı.

Yeşilay, 5 yıllık eylem planında,  önleme ve rehabilitasyon alanında daha güçlü bir rol üstleniyor. Uyuşturucuyla Mücadele Yüksek Kurulu'nun oluşturduğu çalışma planında, "Koruyucu ve Önleyici Hizmetler" ana başlığında 5 madde ve bu maddelere ait 83 alt maddede 60 görev Yeşilay sorumluluğu altında yer alıyor. "Danışmanlık, Arındırma, Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmetleri" ana başlığında ise rehabilitasyon ve meslek standartları ile ilgili bölümlerin 4 tanesi Yeşilay'ın sorumluluğu ve işbirliğinde gerçekleşiyor. "Sosyal Uyum Hizmetleri" ana başlığında 3 madde ve bu maddelere bağlı 16 alt maddeden 6 tanesi de yine Yeşilay'a ait görev alanları içerisinde. Mücadelenin önemli bir ayağını oluşturan "Uyuşturucu ile Mücadelede İletişim" ana başlığında 6 madde ve bu maddelere bağlı 20 alt maddeden 19 tanesi de Yeşilay'ın sorumluluğu ve işbirliğinde gerçekleştirilmekte.

Yeşilay, tematik ve global bir konu olan bağımlılık alanında kamu kurumları ile stratejik ortaklığı, kamu-sivil toplum kuruluşu işbirliğine de model olacak niteliği taşıyor.