Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilay’ın çocuk dergisi Mavi Kırlangıç, 50. yılını okurlarıyla kutladı

Yeşilay’ın çocuk dergisi Mavi Kırlangıç, 50. yılını okurlarıyla kutladı

Yeşilay’ın 1969 yılında “Öğrenci ve Çocuk Gazetesi Mavi Kırlangıç” olarak yayınladığı, 2017’de ise dergi formatında yeniden çocuklarla buluşturduğu Mavi Kırlangıç’ın 50’nci yaş kutlamalarının ikincisi 14 Eylül, Cumartesi günü Ankara Ankamall’da gerçekleşti.

50. Yaşını çocuklara yönelik bir karikatür atölyesi ile kutlayan Mavi Kırlangıç’ın okurları olan çocuklar, Karikatürcüler Derneği Başkanı, usta karikatürcü Raşit Yakalı rehberliğinde karikatürler çizdiler. Sosyal medya fenomeni Melek İçmeli’nin katıldığı etkinlikte, Yakalı ve İçmeli’nin yer aldığı jüri “geleceğin karikatürcüleri”ni de ödüllendirdi. Sosyal medya fenomeni Melek İçmeli de Karikatür Atölyesi kapsamında çocuklar ve aileleri ile bir araya geldi. Karikatür çizen çocuklarla eğlenceli vakit geçiren İçmeli, ailelerle ebeveyn-çocuk ilişkileri üzerine tecrübelerini paylaştı.

Gün boyu süren, katılımcı tüm çocukların aynı zamanda yarışmacı olduğu Karikatür Atölyesi,  Raşit Yakalı ve Melek İçmeli’nin de aralarında yer aldığı jürinin günün en güzel karikatürlerini seçmesi ile son buldu.

Mavi Kırlangıç 50. Yılı kutlamaları, 28 Eylül İzmir, 5 Ekim Diyarbakır, 26 Ekim Bursa ve Kasım ayı İstanbul olmak üzere AVM’lerde düzenlenecek atölyeler ile okurlarıyla buluşmaya devam edecek.

“Mavi Kırlangıç’a Yeşilcan ile Efe ve Ece karakterleri can veriyor”
Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk; doğru ve güvenilir içerikle 6 ila 10 yaş arasındaki çocukları bilgilendiren ve eğlendiren, Türkiye’nin en eski çocuk yayınlarından olan Mavi Kırlangıç dergisinin önemli bir miras olduğunun altını çizdi. Öztürk şöyle devam etti: “50’inci yaşını kutlayan Mavi Kırlangıç için Ankaralı çocuklarımız ile buluştuk. Yarım asırdır Türkiye’deki çocukların hafızalarında önemli bir yer edinen, onların en yakın arkadaşları olan Yeşilcan ile Efe ve Ece’nin can verdiği Mavi Kırlangıç’ın hepimizde çok kıymetli bir yeri söz konusu. Pedagoglar eşliğinde uzmanlarımızın hazırladığı Mavi Kırlangıç, 6 ila 10 yaş arasındaki çocuklarımızın becerilerine yönelik uzmanların oluşturduğu güncel kazanım yönergelerine göre içeriklendiriliyor. Mavi Kırlangıç, çocuklarımızı, sağlıklı ve iyi yaşam hakkında bilgilendiren, farkındalık oluşturan, yaşam becerileri kazandıran, teknoloji bağımlılığına karşı; motor gelişimlerine katkı sunan bir yaklaşımla şekillendiriliyor. Kültürel kodlarımızı taşıyan, tamamen bizim kültürümüzün ürünü karakterler dergiyi renklendiriyor. Geleceğimiz olan çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek ve her türlü bağımlılıktan uzak tutmak için Yeşilay olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Her ay “bir değer, bir kazanım”
Mavi Kırlangıç her ay dolu dolu bir içerikle yayınlanıyor. Bilim Dünyası, Tarih Sokağı, Doğa ve Çevremiz, Hayat Bilgisi, Önce Sağlık gibi konu başlıkları, her sayıda birbirinden ilginç içeriklerle hazırlanıyor. Derginin Eylül ayında yayınlanan 235’inci  sayısında “Zihnim de Düzenli Odam da” konusuna yer verildi. “Önce Sağlık” köşesinde uykunun yararlarına ve önemine değinilirken, “Trafik Kuralları” başlığı altında okulları yeni açılan öğrencilere kurallar birkez daha hatırlatıldı. Yeşilcan ise yine birbirinden eğlenceli maceraları ve Sokak Oyunları ile okurlarıyla buluştu.

Mavi Kırlangıç’ın 4-6 yaş dönemine hitap eden Yavru Kırlangıç isimli bir de eki bulunuyor. Mavi Kırlangıç çocuk dergisine Türkiye genelinde gazete bayileri,  www.yesilaymarket.com aracılığı ile erişilebiliyor.