Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilayın Sağlıklı Fikirler Senaryo Yarışması sonuçları açıklandı

Yeşilayın Sağlıklı Fikirler Senaryo Yarışması sonuçları açıklandı

Yeşilay’ın tütün, alkol, uyuşturucu madde ve teknoloji bağımlılığına yönelik düzenlediği “Sağlıklı Fikirler” kısa film senaryo yarışmasının sonuçları açıklandı. 800 başvurunun yapıldığı yarışmada 53 senaryo ön değerlendirmeden geçerken, 12 senaryo dereceye girdi. Bu yıl 3’üncüsü gerçekleşen yarışmanın her kategoriden birincileri 5.000 TL, ikincileri 3.000 TL ve üçüncüleri ise 2.000 TL ile ödüllendirilecek. Dereceye giren senaryoların filmleri de çekilecek.

Gerçekleştirdiği projelerle kültür sanat faaliyetlerine de destek veren Yeşilay, sinema sektörü çalışanları, iletişim fakültesi ve edebiyat fakültesi öğrencileri başta olmak üzere bu alana ilgi duyan herkes için tütün, alkol, uyuşturucu madde ve teknoloji bağımlılığına yönelik düzenlediği “Sağlıklı Fikirler” kısa film senaryo yarışmasının sonuçları açıklandı. Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen kısa film senaryo yarışmasına toplam 800 başvuru yapıldı. 53 senaryonun değerlendirmeye alındığı yarışmada 12 eser dereceye girdi. Eser sahiplerine 22 Aralık’ta düzenlenecek tören ile ödülleri takdim edilecek.

53 senaryo değerlendirmeye alındı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) işbirliğinde yapılan yarışmada başvuruların değerlendirilmesi tamamlandı. İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü aynı zamanda Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Yönetmen ve Yapımcı Derviş Zaim, Doç. Dr. Azize Nilgün Canel, , Feza Sınar ve Mehmet Güleryüz’ün jüri üyesi olduğu kısa film yarışmasında 800 eser arasında seçilen 53 senaryonun final değerlendirmesi yapıldı. Jüri değerlendirmesi sonucunda 12 senaryo dereceye girmeyi başardı. 14 Aralık’ta Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşecek olan tören ile kazananlar ödüllerine kavuşacak.

Dereceye giren 12 eserin filmleri çekilecek
Yeşilay’ın ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile yürütülecek Sağlıklı Fikirler senaryo yarışmasında dereceye giren eserlerin filmleri çekilecek ve filmler başta kamu spotları olmak üzere farklı araçlar ve iletişim kampanyası vasıtasıyla yaygınlaştırılacak. Her kategoride dereceye giren eserlerde ise; birinciler 5.000 TL, ikinciler 3.000 TL ve üçüncüler 2.000 TL ile ödüllendirilecek.

Jüri değerlendirmesi sonucunda dereceye giren 12 senaryo aşağıdaki gibidir.

Senaryo Türü Senaryo Adı Başvuru Sahibi Değerlendirme Sonucu
ALKOL Ekmek Tolga DURUŞTAY 1
ALKOL Bir Çift Hayat Ufuk ARICA 2
ALKOL “ALKOLÜ BIRAK ELİMİ BIRAKMA!” Neslihan YILMAZ 3
MADDE SEN DE UYUŞTURUCUYA HAYIR DEMEKTEN KORKMA! Buket YENİCELİ 1
MADDE Uyuşturucu Yüzünden Hayatın Ellerinden Akıp Gitmesin Şirin TAŞKIN 2
MADDE Bi’ Kereden Bi’ Şey Olmaz! Elif BAYSAL 3
TEKNOLOJİ Teknoloji Bağımlılığı Eda İvgen TABAN 1
TEKNOLOJİ Teknoloji Dünyası Cengiz HARTAL 2
TEKNOLOJİ Teknoloji Bağımlılığı Gözde Mutlu DOĞAN 3
TÜTÜN Dumanlar İçinde Mehmet METİN 1
TÜTÜN İlk Adım Korhan TOPÇU 2
TÜTÜN Kemal'in Sıra Dışı Akşamı Özge GÜRSES 3