Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1046
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

Burçin ŞENEL

Son yıllarda artış gösteren çevrimiçi kumar bağımlılığı tıpkı kumar bağımlılığında olduğu gibi bireyi ve bireyin tüm aile yaşamını derinden etkiliyor. Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) Danışmanı Psikiyatri Uzmanı Dr. Onur Karabatak, bağımlılığın yol açtığı tahribat hakkında bilgi verdi, tedavide izlenen yolları paylaştı.

Kumar bağımlılığı en az diğer bağımlılık türleri kadar kişiye ve çevresine zarar veren bir bağımlılık türüdür. Son dönemlerde yoğun artış gösteren online kumar bağımlılığı ne yazık ki birçok insanın ve çevresindekilerin yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Telefon ile her an ulaşılabilir olması bağımlılığın dozunu artırırken, ailesi kişinin bağımlı olduğunu çok geç fark edebiliyor. YEDAM Danışmanı Psikiyatri Uzmanı Dr. Onur Karabatak ile online kumar bağımlılığının beraberinde getirdiği sosyal zararları ve bağımlılıktan kurtulma yöntemlerini detaylı bir şekilde ele aldık.

Kimler online kumar bağımlısı sınıfına girer?
Genellikle bir kazanç elde etmek için bir oyunun veya olayın sonucunu tahmin etme amacıyla üzerine para veya değerli bir şey koyarak risk alma davranışına kumar diyebiliriz. Kumar teknolojinin hayatımızda yer etmesi ile birlikte internet vasıtası ile çok kolay ulaşılabilen bir hale geldi. Günümüzde online olarak kumar oynama çok sık gözlemlediğimiz bir sorun. Online kumar oynayan ve bu davranışın sonuçları nedeni ile sosyal, mesleki, maddi, ailevi ve psikolojik olarak sorunlar yaşayan kişilerde kumar oynama bozukluğundan bahsedebiliriz.

ONLINE OLMASI BAĞIMLILIĞI HIZLANDIRIYOR

İnsanların online kumarı tercih etmelerinin nedeni nedir?
İnsanlar online kumarı daha kolay ulaşabildikleri, etiketlenmeden her yerde ve her zaman oynayabildikleri için tercih ediyorlar. Bu insanların kumara hızlıca ulaşabilmeleri ve kumarda geçirilen sürenin daha fazla olmasından dolayı bağımlı olmaya giden yolda daha çabuk ilerlediklerini söyleyebiliriz. Ailelerinin ve çevrelerinin de bu kişilerin farkına varması uzun süre alabiliyor. Kişi her zaman yanlarında olduğu için zararlı bir davranış içinde olduğu akıllarından bile geçmiyor.

Online kumar bağımlılığı pandemi döneminde artış gösterdi mi? Arttıysa bu eğilimin temel nedenleri nelerdir?
Kişisel gözlemim pandemi ile birlikte online kumar oynama bozukluğu olan kişilerin başvurularının artmış olduğu yönünde. Bunun nedeni pandemi ile birlikte gerek evden çalışmanın gerekse zorunlu olarak uygulanan kısıtlamalar nedeni ile evde geçirilen vakitlerin artması ile kişilerin evde daha fazla online olarak vakit geçirmeleri ve ne yazık ki kumar oynatan sitelere yönelmeleri. Online kumar siteleri çeşitli film, müzik, haber sitelerine renkli reklamlar verip insanları kendi sitelerine çekip akıllarını çelecek yöntemler uygulayabiliyorlar. Sosyalleşmenin azalması, insanların hobilerinden, arkadaşlarından, ailelerinden uzak kalmaları da bağımlılık davranışlarını genel olarak artıran bir etken oldu.

RUTİNLERİ DEĞİŞTİRMEDEKİ GÜÇLÜKLER

Online kumarın normal kumar kadar bağımlılık yaptığını söylemek mümkün mü?
Online kumarın da normal kumar kadar bağımlılık yaptığını söyleyebiliriz. Hatta online kumar her yerde oynanabilme riski nedeni ile bağımlılığa çok daha çabuk dönüşebilir. Kumar bağımlılığı tedavisindeki güçlüklerden biri de rutinleri değiştirmedeki zorluklardır. Akıllı telefon ve bilgisayar kullanımının mümkün olduğunca azaltılması kişinin kumara dönme olasılığını düşürüyor. Ancak dediğim gibi günümüzde bunu yapmak bir hayli zor.

GÜVENİLİRLİK VE İTİBAR KAYBI YAŞANIYOR

Online kumar bağımlılığının maddi ve manevi anlamda kişilere zararları nelerdir?
Kumar maddi olarak insanların birikimlerini kaybetmelerine neden oluyor. Kaybettiklerini yerine koyma hırsı ile insanlar daha fazla borcun altına giriyorlar. Bankalardan kredi çekme, kredi kartı borçları, yakın arkadaşlara ve çevreye borçlanma gibi yollarla kişilerin maddi kayıpları bir hayli büyüyor. Kişi bu kayıpları gizlemek için genelde aileye ve alacaklılara yalan söylemek zorunda kalıyor. Bu durum da yavaş yavaş güvenilirliğinin ve itibarının kaybolması anlamına geliyor. Uzun vadede psikolojik sorunlar da kumar oynama bozukluğuna eşlik edebiliyor. Bu rahatsızlıklardan en önemlisi depresyon. Kişi zaten kumarın oluşturduğu sonuçlar nedeni ile zorlanırken depresyon bu zorlu durumu daha da karmaşık hale getirebiliyor.

Online kumar bağımlılığının toplumsal etkileri nelerdir?
Online kumar bağımlılığının bana göre toplumdaki en önemli etkisi aile kurumunun zarar görmesidir. Bağımlılık aslında tüm aileyi etkileyen bir hastalıktır. Aile kumar bağımlılığının onları etkilemesi ile birlikte maddi bir çöküş yaşar. Ardından da psikolojik çöküş gelir. Toplumu etkileyen bir diğer yön ise finansal problemler yaşamaları nedeniyle kişilerin suça karışmasıdır ki bu durum da hem aile hem birey hem de toplum için büyük bir yük oluşturuyor.

ERGENLER RİSK ALTINDA

En çok kimler online kumarı tercih ediyor?
Ergenler için risk çok daha fazla çünkü internette çok fazla vakit geçiriyorlar ve bu sitelere kolayca kayıt olabiliyorlar. Bazı online oyunların içine gizlenmiş kumar oyunları ve oyun içi kazanımlar da ergenlerin ve bu oyunları oynayanların kumar oynama bozukluğuna gidişini kolaylaştırabiliyor. Son zamanlarda erkeklerin online kumara daha fazla yatkın olduğu gösterilse de kadınlar arasında da bu oranının arttığına dair bildirim yapan çalışmalar var.

Bağımlının online kumardan kurtulmasının yolları nelerdir? Yakın çevresiyle bu durumunu paylaşmalı mıdır?
Kişiler kendilerinde böyle bir sorun olduğunu düşünüyorlarsa mutlaka bir uzmana başvurarak destek almalıdırlar. Sonuçta bağımlılık bir beyin hastalığıdır ve tedaviyle tamamen düzelebilir. Başvurdukları uzman onlara uygun bir yol haritası sunacaktır. Kumar bağımlılığında dürüstlük ve açıklık tedavinin gidişini olumlu etkilemektedir. Terapinin başında mümkünse aile ile paylaşması için danışanlarımızı cesaretlendiririz. Çünkü bağımlılıkta yalan yalanı doğurur ve oluşan sanal tablo bağımlılık davranışının artmasına neden olabilir. Çoğu zaman insanlar aileleri durumun ciddiyetini öğrenene kadar yardım arayışına girmezler. Borçları ve kayıpları yine kumar oynayarak kapatabileceklerini düşünürler. Tabii ki bu yanlış inanç ancak kayıpların artmasına neden olacaktır.

“BAĞIMLI YAKINLARI SUÇLAYICI OLMAMALI”

Online kumar bağımlısının yakınlarına düşen görevler nelerdir?
Ailelerin öncelikle sabra ihtiyaçları var; çünkü bu uzun soluklu bir mücadele. Çoğu insan bir anda değişmez veya değişmeye hazır olmayabilir. Değişim için acele etmemeleri, davranışlarında tutarlı olmaları gerekiyor. Hayal kırıklığı yaşamamak adına hedefleri küçük tutmaları ve değişimin bazen 3-6 ay arasında sürebileceğini hatırlamalılar. Geçmişten dersler çıkarıp geleceğe bakmalılar. Geçmişte olanlar yüzünden bağımlı bireyi suçlamak kayıpları getirmeyeceği gibi bireyi umutsuzluğa sevk edip tedaviyi bırakmasına neden olabilir. Yakınları da bağımlı birey gibi aile desteği alabilirler.

YEDAM’da online kumar bağımlılığını önlemek için ne gibi çalışmalar yapılıyor?
YEDAM psikologları kumar bağımlılığı olan kişilere bireysel olarak danışmanlık verirken aileler de yine bireysel danışmanlık hizmeti alabiliyorlar. Ayrıca aile destek grupları ve grup terapileri de verilen hizmetler arasında yer alıyor.

UZ. DR. ONUR KARABATAK KİMDİR?

Uz. Dr. Onur Karabatak 2005 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl Vakıf Gureba Hastanesinde psikiyatri uzmanlığı eğitimine başladı.2011 yılında psikiyatri uzmanı olmaya hak kazandı. 2011-2014 yılları arasında Elâzığ Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. 2014-2017 yılları arasında, son bir yılı Alkol ve Madde Bağımlılığı Servisi Sorumlu Uzmanı olmak üzere, Ankara'da özel bir psikiyatri hastanesinde görev aldı. Uz. Dr. Onur Karabatak halen İstanbul Harbiye'de serbest hekim olarak görevine devam etmektedir. Uz. Dr. Onur Karabatak ayrıca, 2019 yılı mart ayından bu yana Yeşilay bünyesindeki YEDAM’lara danışman olarak destek vermektedir.

Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019